Marsze Sybirackie

V Marsz Sybiracki

V. Marsz Sybiracki Ziemi Zgorzeleckiej

„Pamięć o cierpieniu tych, którzy przeżyli                                                                              przenieśmy przez pokolenia.”                                                               Fragment „Apelu poległych”

W 30 stopniowym upale, jaki zaskoczył nas 17 września 2015r. uczniowie i pracownicy oświaty Gminy i Miasta Zgorzelec po raz piąty uczestniczyli w Sybirackim Marszu Pamięci.  W tym roku udało się zebrać rekordową ilość dzieci i młodzieży oraz towarzyszących im dorosłych – nauczycieli i opiekunów – około 300 osób. Na szczególny szacunek zasługiwały najmłodsze dzieci, tj. uczniowie ze szkół podstawowych w Łagowie, Osieku, Trójcy i Żarskiej Wsi.

Z placu przy Gimnazjum im. Sybiraków w Jerzmankach wyruszyliśmy kilka minut po godz. 11 00. Niepowtarzalność chwili podkreślała Orkiestra KWB Turów, która prowadziła nas przez Jerzmanki, wyciągając z domów mieszkańców wsi i inne osoby znajdujące się akurat w miejscowości. Marszowym tempem pokonaliśmy trasę do Zgorzelca i pod Pomnikiem Orła spotkaliśmy się z zaproszonymi gośćmi – Sybirakami i Honorowymi Sybirakami, samorządowcami, reprezentantami duchowieństwa, służb mundurowych, kombatantami i mieszkańcami miasta, którzy zechcieli wziąć udział w naszej uroczystości.

Kilka minut po południu wspólnie przemaszerowaliśmy przez Cmentarz Komunalny, aby pod Pomnikiem Sybiraków oddać Im cześć. Wysłuchaliśmy „Hymnu Sybiraków”. Następnie wszystkich powitały Pani Dyrektor Gimnazjum im. Sybiraków w Jerzmankach Renata Mikołajów i Pani Larysa Ługowska Sekretarza Koła Sybiraków w Zgorzelcu. Było okolicznościowe przemówienie, modlitwa za Sybiraków, apel poległych, złożenie kwiatów i zniczy pod Pomnikiem. Na koniec Orkiestra KWB Turów zagrała „Rotę”.

Wyrazy podziwu i podziękowania kierujemy do wszystkich uczestników uroczystości, tym bardziej, że warunki atmosferyczne były skrajne i wielu dawały się we znaki.  Również słowa podziękowania kierujemy do zabezpieczających Marsz funkcjonariuszy policji oraz młodzieży z klasy ratownictwa medycznego z Zespołu Szkół Zawodowych i Licealnych im. Górników i Energetyków Turowa w Zgorzelcu, którzy nie tylko uczestniczyli w Marszu z Jerzmanek do Zgorzelca, ale również opiekowali się osobami, które słabły w czasie upału. Jak widać tegoroczny Marsz był wielkim wyzwaniem w każdym względzie, choć jest on tylko namiastką tego, co przed 75 laty musieli przeżywać wypędzani z domów Sybiracy.

Jesteśmy dumni, że jubileuszowy – V. Marsz Sybiracki Ziemi Zgorzeleckiej zaangażował tak dużą ilość osób – dzieci i dorosłych. Właśnie w ten sposób chcemy „przenosić przez pokolenia” zobowiązanie, jakie podjęliśmy ponad pięć lat temu, przyjmując za Patrona Szkoły Sybiraków.

Nauczyciel historii

K. Brauza