Organizacja pracy szoły w okresie zagrożenia zachorowania na COVID-19

List do Rodziców i Uczniów

Szanowni Państwo Rodzice i Opiekunowie!

Drodzy uczniowie!

Rok szkolny 2021/2022 rozpoczynamy w formie stacjonarnej, co oznacza, że zajęcia dydaktyczno-wychowawcze i opiekuńcze w chwili obecnej będą prowadzone w budynku szkolnym i na obiektach należących do placówki.

Informuję Państwa, że ze względu na zapobieganie, przeciwdziałanie i zwalczanie COVID-19 w roku szkolnym 2021/22 dyrektor szkoły może ograniczyć w całości lub w części funkcjonowanie szkoły. Mogą zostać zawieszone wszystkie lub poszczególne zajęcia edukacyjne, jeśli pojawi się zagrożenie zdrowia uczniów ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną. Dyrektor będzie mógł ograniczyć funkcjonowanie szkoły za zgodą organu prowadzącego i po uzyskaniu pozytywnej opinii właściwego państwowego powiatowego inspektora sanitarnego. Zawieszenie zajęć może dotyczyć oddziału, klasy, etapu edukacyjnego, całej szkoły. Jeśli w szkole zostaną zawieszone zajęcia edukacyjne, to te zajęcia będą realizowane z uczniami z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

Sytuacja epidemiczna w naszym kraju, sprawia, że wszyscy jesteśmy obowiązani przestrzegać zasady higieny i procedury ograniczające ryzyko zarażenia się koronawirusem.

W trosce o naszych uczniów i pracowników, na podstawie wytycznych MEiN, GIS i MZ jako Dyrektor szkoły odpowiedzialny za bezpieczeństwo naszych uczniów, zasady funkcjonowania w szkole w czasie epidemii. Wszystkie zostały umieszczone na stronie www.jerzmanki.edupage.org i bardzo proszę o zapoznanie się z nimi i ścisłe przestrzeganie.

Zwracam się do Państwa z serdeczną prośbą, aby stosować się do poniższych zasad:

1. Podanie wychowawcy możliwie najszybszej formy kontaktu.
  2. Należy niezwłocznie informować szkołę o zmianie miejsca pobytu/zamieszkania dziecka.
  3. Do szkoły może uczęszczać tylko uczeń zdrowy.
  4. Dzieci chore, zakatarzone lub z temperaturą powyżej 38 °nie będą przyjmowane.
  5. Do placówki nie będzie przyjęte dziecko, którego domownik odbywa kwarantannę. Rodzic/prawny opiekun dziecka, ma obowiązek niezwłocznie zgłosić dyrektorowi szkoły fakt odbywania przez domownika kwarantanny, jeżeli taka sytuacja zaistnieje, pod rygorem odpowiedzialności za zagrożenie bezpieczeństwa zdrowia i życia osób trzecich.
  6. Wprowadza się zakaz przynoszenia z domu zabawek i innych przedmiotów.
  7. Do odwołania wprowadza się zakaz przebywania na terenie szkoły rodziców i osób trzecich, poza korytarzem wejściowym, stanowiącym przestrzeń wspólną.
  8. W/w osoby wchodząc do przestrzeni wspólnej szkoły, zachowują zasady:
  1. 1 rodzic dziecka,
  2. dystansu od kolejnego rodzica min. 1,5 m,
  3. dystansu od pracowników szkoły min. 1,5 m,
  4. opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować środki ochronne: osłona ust   i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
  1. W uzasadnionym podejrzeniu, że dziecko jest chore (np. temperatura wysoka) i może zarażać inne dzieci, nie będzie ono przyjęte, a rodzice zostaną poproszeni o niezwłoczny kontakt z lekarzem. Rodzic jest zobowiązany poinformować dyrektora lub nauczyciela
    o stanie zdrowia dziecka. W sytuacji, gdy zachorowanie ma miejsce w czasie pobytu dziecka w szkole, zostanie ono umieszczone w izolatorium do czasu odbioru go przez rodzica. Szkoła zapewnia opiekę w czasie przebywania ucznia w izolatorium.
  2. W szkole  obowiązuje noszenie maseczek lub przyłbic w miejscach wspólnych.
  3. Dzieci i młodzież przychodząc do szkoły zasłaniają nos oraz usta. Uczniowie zobowiązani są przed wejściem do budynku dezynfekować ręce poprzez skorzystanie z płynu dezynfekcyjnego.
  4. Uczeń do szkoły może przynieść przybory i podręczniki. Uczeń nie może wymieniać się pomocami dydaktycznymi i przyborami z innymi kolegami oraz nie może ich pożyczać.
  5. Rodzice nie przebywają na terenie placówki dłużej niż istnieje potrzeba.
  6. Uczniowie rozbierają się przy szafkach.

Podstawowym warunkiem skuteczności ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa jest rygorystyczne przestrzeganie zasad higieny osobistej. Konieczne jest również bieżące śledzenie komunikatów GIS, MZ i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju oraz informacji przesyłanych przez dyrektora szkoły lub wychowawców. Wszelkie informacje o zagrożeniu koronawirusem oraz o sposobach zapobiegania można znaleźć na stronie https://gis.gov.pl/Aktualnosci.

mgr Renata Mikołajów