Marsze Sybirackie

II Marsz Sybiracki

Dnia 17 września 2012 r. społeczność Gimnazjum im. Sybiraków w Jerzmankach uczcili pamięć wydarzeń, które zapoczątkowały golgotę polskiego narodu. Tradycyjnie odbył się już II Marsz Sybiracki. Młodzież wraz z pracownikami oraz gośćmi, uczniami i nauczycielami ze Szkoły Podstawowej w Trójcy przeszła trasę z Jerzmanek do Zgorzelca. Pod pomnikiem poświęconym Sybirakom oprócz Gimnazjum im. Sybiraków w Jerzmankach i Szkoły Podstawowej w Trójcy zgromadziły się władze samorządowe gminy, miasta i powiatu zgorzeleckiego, poczty sztandarowe przedstawicieli Kół Sybirackich i szkół, liczna grupa Sybiraków i ich rodzin oraz reprezentacja uczniów z Gimnazjum nr 3 w Zgorzelcu.
Pamięć Sybiraków poległych na nieludzkiej ziemi uczczono modlitwą pod przewodnictwem ks. Dziekana Macieja Wesołowskiego i Apelem Poległych odczytanym przez Pana Rafała Paszka. Uroczystość zakończyła się złożeniem wieńców pod pomnikiem Sybiraków.

II Marsz Sybiracki Ziemi Zgorzeleckiej

Zasłyszane w drodze powrotnej: „…warto było przejść Syberię, aby przeżyć dzisiaj te wzruszenia…” Czyż można sobie wyobrazić lepsze wyrazy wdzięczności za zorganizowanie w Dniu Sybiraka II marszu upamiętniającego Zesłańców Sybiru? Serce się raduje, że podjęta w 2011 roku inicjatywa znalazła w tym roku jeszcze większe grono zwolenników i uczestników. Do Gimnazjum im. Sybiraków w Jerzmankach (pomysłodawcy marszu) dołączyła Szkoła Podstawowa im. Osadników Wojskowych w Trójcy oraz Gimnazjum nr 3 im. Armii Krajowej ze Zgorzelca. Swoją obecnością zaszczycili nas i Sybiraków przedstawiciele wszystkich władz samorządowych, kościelnych, szefowie służb mundurowych, a także senator RP – Jan Michalski. Większość przemawiających doceniała udział młodych ludzi w takich uroczystościach jako szansę na kultywowanie tradycji patriotycznych; przypominali okres, gdy prawda o 17 września była ukrywana i podkreślali konieczność gwarancji bezpieczeństwa dla naszej ojczyzny.
Marsz spod Gimnazjum im. Sybiraków w Jerzmankach pod pomnik „Zesłańcom Sybiru” na zgorzeleckim cmentarzu to symbol tragicznej drogi, jaką przebyli Sybiracy w czasach zesłań na nieludzką ziemię. Ta nowa na naszym terenie idea (w Polsce takie marsze odbywają się już od lat, a pionierem jest marsz białostocki) znalazła uznanie lokalnej społeczności i miejmy nadzieję, że stanie się trwałą tradycją obchodów 17 września – rocznicy napaści sowieckiej na Polskę.
Uroczystość uświetniła swoim występem orkiestra KWB Turów pod batutą Jerzego Bzowskiego. Podniosły hymn Sybiraków, wzruszająca Rota i z głębi serca odczytany Apel Poległych przeplatany odezwami „Polegli na polu chwały!”, „Cześć ich pamięci!” – to wszystko wyciskało łzy w oczach tych co byli na Syberii i tych, co tam nigdy nie chcą trafić.
Składamy serdeczne podziękowanie wszystkim, którzy pomogli w organizacji II Marszu Sybirackiego Ziemi Zgorzeleckiej. Dużo pracy miała sekcja ratownicza, gdyż kilka kilometrów w nogach, słońce, stanie w pozycji zasadniczej i wzruszenia spowodowały osłabienie kilku uczestników i była konieczna fachowa pomoc. Ratownicy spisali się na medal!