Marsze Sybirackie

III Marsz Sybiracki

17 września uznaje się za Światowy Dzień Sybiraka. Data ta wiąże się ściśle z napaścią wojsk rosyjskich na Polskę, mającą miejsce właśnie tego dnia. Społeczność Gimnazjum w Jerzmankach już trzeci rok oddaje cześć pamięci zesłańcom Sybiru poprzez marsz spod szkoły, kończący się przy pomniku Pamięci Sybiraków w Zgorzelcu. W marszu brali również udział uczniowie i nauczyciele ze Szkół Podstawowych z Osieka Łużyckiego, Trójcy, Łagowa. Korowodowi wtórowała jak zawsze orkiestra KWB Turów pod batutą Jerzego Bzowskiego.

Uroczystość pod pomnikiem, znajdującym się na cmentarzu komunalnym przy ulicy II Armii Wojska Polskiego w Zgorzelcu, była uwieńczeniem oddania hołdu Polakom zesłanym na Syberię. Uczestniczyli w niej wszyscy ci, którzy nie godzą się na zapomnienie o losie tysięcy Polaków, przegnanych z własnych domów oraz chcących głosić prawdę historyczną o losach zesłańców Sybiru.