Menu

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

 

29 września każdego roku obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, który ma w naszym kraju już 15-letnią tradycję.
W tym dniu w wielu bibliotekach oraz szkołach organizowane jest wspólne, głośne czytanie. Oprócz znanych i lubianych aktorów, pisarzy, w akcję włączają się też między innymi policjanci i strażacy.
Oczywiście i my włączyliśmy się w tę akcję. Dlatego na godzinach wychowawczych w świetlicy spotkały się wszystkie klasy, aby w odpowiedni sposób uczcić to, jakże ważne, święto. Jednak nie czytano „Krzyżaków” Henryka Sienkiewicza czy „Syzyfowych prac” Stefana Żeromskiego. Spotkanie przebiegło w formie wspólnej zabawy, ciekawych konkurencji oraz mnóstwa śmiechu.
W formie międzyklasowej rywalizacji wyłonione zostały klasy i osoby, które najlepiej radzą sobie w czytaniu tak zwanych połamańców językowych, typu "Stół z powyłamywanymi nogami" lub "Wyrelwerowany rewolwer". Konkurencji z nimi związanych było cztery.
Każdą klasę oceniało szacowne jury: pani Ania, pani Wiola oraz pani Marysia.
Oceniały sposób czytania, czyli tempo, bezbłędność, a także kreatywność oraz ogólną prezentację utworu.

Jednak tak naprawdę nie chodziło tu o wygraną czy przegraną, a poprzez czytanie na głos zabawnych wierszyków, o świetną zabawę oraz chęć przyłączenia się do Ogólnopolskiego Głośnego Czytania! .

Okazji do czytania jest wiele i powinniśmy robić to jak najczęściej zarówno w domu i w szkole. Czytanie na głos np. młodszemu rodzeństwu, stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo oraz rozwija wyobraźnię. Zatem czytajmy sobie i innym. Niech cała Polska czyta.. nie tylko dzieciom.Miłego czytania!