Menu

Gminne Obchody Święta Niepodległości 2018

Adam Asnyk

Do młodych

(fragment)

(…)

Każda epoka ma swe własne cele

I zapomina o wczorajszych snach...

Nieście więc wiedzy pochodnię na czele

I nowy udział bierzcie w wieków dziele,

Przyszłości podnoście gmach!

 

Ale nie depczcie przeszłości ołtarzy,

Choć macie sami doskonalsze wznieść;

Na nich się jeszcze święty ogień żarzy,

I miłość ludzka stoi tam na straży,

I wy winniście im cześć!

(…)

 

                Spełniając wolę poety, który tworzył w czasach, gdy Polski nie było na mapach Europy, a Polacy, rozdarci w trzech zaborach, mogli jedynie marzyć o wolnym, niepodległym państwie, w 2018 roku staramy się  godnie i świadomie świętować 100. rocznicę naszej polskiej niepodległości.

Wpisując się w stulecie Niepodległej, w miniony piątek, tj. 05.10.2018r., obchodziliśmy w Szkole Podstawowej im. Sybiraków w Jerzmankach Gminne Święto Niepodległości. Uczestniczyli w nim przedstawiciele władz z wójtem Piotrem Machajem na czele, radni Gminy Zgorzelec, dyrektorzy szkół, emeryci, wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły.

            Powyższy cytat nie jest przypadkowy. Wszystkim uczestnikom akademii słowa te przypomniała pani Janina Słabicka, która w czasie uroczystości wygłosiła okolicznościowy referat. Jego tematem były losy Polaków, mieszkańców naszej Gminy, którzy budowali swój nowy dom      i nowe życie na ziemi dolnośląskiej. Pani Janina opowiadała o trudnych początkach osadników – byłych żołnierzy, Kresowian, zesłańców. Powoływała się na wspomnienia ludzi, z którymi zetknął Ją czas. Była to swoista retrospekcja, a dla uczniów trudna lekcja historii współczesnej.

            Uroczystość miała także swój aspekt artystyczny. Znakomity spektakl o losach polskiej rodziny w przedwojennej, a później okupowanej Warszawie, o tragedii powstania, o byciu człowiekiem, przyjaźni, bohaterstwie, patriotyzmie – o tym wszystkim opowiedzieli nam młodzi artyści  – Oliwia Zomkowska, Kewin Ginowicz, Marcin Brodniak, Szymon Taboła i Aleksandra Majocha. Brawurowe wykonanie Kolędy Warszawskiej przez Alicję Hanke zachwyciło wszystkich zebranych na sali gości i uczniów. Ogromne gratulacje należą się reżyserowi spektaklu – panu Sylwestrowi Kotrysowi, który zebrał silną ekipę zdolnych artystów i po raz kolejny wzruszył nas do łez.

Kilkakrotnie na sali padły słowa Wielkiego Polaka Karola Wojtyły:  „wolność jest nam dana, ale i zadana”, co ma uświadomić odpowiedzialność związaną z jej urzeczywistnianiem.  Jak cenny jest to dar świadczą pokolenia Polaków walczących o niepodległość, mimo iż jej nie doczekali. Słowa papieża to jednocześnie testament dla Młodych, ale i obowiązek ciągłego pielęgnowania skarbu, jakim jest wolność.

 

                                                                                               Katarzyna Brauza