Zapraszamy serdecznie wszystkich młodych, zdolnych, kreatywnych, otwartych i chętnych do wzięcia udziału w konkursie - będą nagrody ❣️
Zastanawialiśmy się długo nad jego motywem przewodnim i doszliśmy do wniosku, że chcemy promować to, co dobre, to co nas chroni i pomaga w przeciwstawianiu się przemocy.
Zatem zapraszamy uczestniczki i uczestników od 5 do 18 roku życia do przesyłania do MEMÓW (to teraz bardzo popularna forma przekazu), pod hasłem - KROK W STRONĘ ŻYCZLIWOŚCI.
Prace należy przesyłać na adres (pocztą tradycyjną):Fundacja po DRUGIE ul. Smulikowskiego 4 00-389 Warszawa Czekamy na nie do końca listopada (decyduje data stempla pocztowego).
Rozstrzygnięcie konkursu planujemy na 20 grudnia.
Uprzejmie prosimy o zapoznanie się z regulaminem i dołączenie do prac wypełnionego zgłoszenia i oświadczenia dotyczącego przetwarzania danych osobowych.
Z dumą informujemy, że nasi uczniowie dostali się do powiatowego etapu Konkursu zDolny Ślązak z następujących przedmiotów: Asia Furtak z języka polskiego, fizyki i biologii, Martyna Sawicka z geografii i Zuzia Stachurska z matematyki.
Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia na etapie powiatowym!!!
Na zakończenie pracy z lekturą "Hobbit, czyli tam i z powrotem" uczniowie przygotowali piękne makiety norki Bilba Bagginsa. Swoje prezentacje wzbogacili też elementami strojów bohaterów książki Tolkiena. Wielkie brawa za zaangażowanie i kreatywność !!!
Jutro, tj. 3 listopada w naszej szkole ogłaszamy POMARAŃCZOWY DZIEŃ dla zamanifestowania naszego poparcia kampanii 19 DNI PRZECIWKO PRZEMOCY I KRZYWDZENIU DZIECI I MŁODZIEŻY.
W październiku skupiliśmy się na umiejętności posługiwania się językiem angielskim z zakresu szkoła, a oto efekty.
W dniach 1 – 19 listopada trwa ogólnoświatowa i ogólnopolska kampania. „19 dni przeciwko przemocy, krzywdzeniu dzieci i młodzieży” to akcja, która nagłaśnia ważny i trudny problem jakim jest krzywdzenie dzieci i młodzieży. Jej zasadniczym celem jest tworzenie świata, w którym dzieci i młodzież czują się bezpiecznie i szczęśliwie.
Autorem światowej kampanii jest Women’s World Summit Foundation (WWSF), której celem jest wspieranie kobiet, dzieci i organizacji pozarządowych.
Celem kampanii jest zwiększenie społecznego zaangażowania w sprawy przeciwdziałania przemocy wobec dzieci, promocja pozytywnych rozwiązań związanych z przeciwdziałaniem przemocy, motywowanie społeczności lokalnych do działań na rzecz dzieci krzywdzonych, edukacja społeczna dostarczająca wiedzy o zjawisku krzywdzenia dzieci i sposobach radzenia sobie z tym problemem.
Symbolem Kampanii jest pomarańczowa wstążka opatrzona napisem „YES to prevention of child abuse!” ( „Tak dla ochrony dziecka przed krzywdzeniem”). Pomarańczowy to kolor ostrzegawczy i zwracający uwagę.
Przemoc psychiczna i fizyczna nie tylko naruszają prawa i dobra osobiste dziecka, ale też powodują szkody fizyczne i psychiczne (często nieodwracalne) oraz niewyobrażalne cierpienie, które dziecko doznaje od najbliższych mu osób, które powinny je chronić.
W Polsce organizacją ogólnokrajowych kampanii 19 dni zajmuje się Fundacja po Drugie oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę (dawna Fundacja Dzieci Niczyje ).
Dla zamanifestowania naszego poparcia tej kampanii, w dniu 3 listopada ogłaszamy „POMARAŃCZOWYM DNIEM” w naszej szkole!W związku z tym zwracamy się z prośbą, by każdy z nas w tym dniu miał na sobie coś w kolorze pomarańczowym (bluzka, t-shirt, apaszka itp.).
Fundacja Po Drugie przygotowała ofertę szkoleń dotyczących problematyki przemocy w rodzinie. Szkolenia odbywać się będą w formie online i są skierowane do specjalistów oraz młodzieży.
Wszystkie są nieodpłatne i prowadzone będą przez specjalistów Fundacji po DRUGIE (pedagogów, psychologów, prawnika). Uczestnicy otrzymają certyfikaty poświadczające udział w wydarzeniu.
Harmonogram szkoleń
DLA SPECJALISTÓW
Szkolenie dotyczące pracy z osobą doświadczającą przemocy - o tym jak powinien wyglądać pierwszy kontakt, jak przeprowadzić wywiad, jak przygotować plan bezpieczeństwa. (Jedno szkolenie trwa 8 godzin).
8.11 godz. 14:00 - 20:00 Zgłoszenie>>
20.11 godz. 10:00 - 16:00 Zgłoszenie>>
4 ściany - szkolenie dotyczące przemocy w rodzinie i społecznej odpowiedzialności za przeciwdziałanie temu zjawisku oraz ochronę osób pokrzywdzonych. Na webinarze poruszone będą również zagadnienia przemocy wobec osób najbliższych w czasach pandemii COVID-19. Terminy:
9.11 godz. 14:00-20:00 Zgłoszenie>>
21.11 godz. 10:00-16:00 Zgłoszenie>>
WEBINARIA DLA MŁODZIEŻY
Przemoc rówieśnicza
3.11 godz. 15:00 - 17:00 Zgłoszenie>>
Cyberprzemoc
19.11 godz. 15:00 - 17:00 Zgłoszenie>>
Szkolenia dotyczące przemocy są realizowane w ramach projektu "Kampania 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży" dofinansowanego ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego i Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej.
W Naszej Szkole uroczyście obchodziliśmy Dzień Nauczyciela. Apel z tej okazji przygotowały klasy 5. Po oficjalnej części, swój występ zaprezentowali uczniowie. Z przymrużeniem oka pokazali scenki z życia szkoły. Dużo było w tym dniu łez radości i uśmiechu. W tym dniu gościliśmy również przedstawicieli Związku Sybiraków.
Zwiedziliśmy Rynek Wrocławia i Ostrów Tumski. Wędrowaliśmy śladami wrocławskich krasnoludków. Uczestniczyliśmy w lekcji w Muzeum Pana Tadeusza.
W sobotę 9. Października 2021, w ramach Kółka Turystycznego, odbyła się wycieczka na Zamek Chojnik.
Drużyna chłopców w składzie:
Michał Czapliński
Oskar Jaroszewski
Jakub Kopeć
Maxymilian Krukowski
Kacper Potrykus
Szymon Sikorski
Seweryn Toporowicz
zajęła III miejsce w Mistrzostwach Powiatu w Sztafetowych Biegach Przełajowych
🥉🥉🥉
Gratulujemy!!!
Dnia 1.10.21 odbyła się wycieczka klas 5 i 6 do Wrocławia. Uczniowie wraz z wychowawcami i Panią Przewodnik Barbarą Andrzejak zwiedzili Ogród Botaniczny, Ostrów Tumski, Panoramę Racławicką oraz Stare Miasto.
W czwartek 30.09.21 roku odbyły się Mistrzostwa Gminy Zgorzelec w piłce nożnej chłopców. Nasi uczniowie w dwóch kategoriach zwyciężyli pokonując w meczach finałowych Osiek Łużycki.
30. września 2021 świętowaliśmy dzień chłopaka. Dziewczęta z klasy 5a zorganizowały dla chłopców miłe przyjęcie oraz drobne upominki.
Dnia 27.09.2021 w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Języków Obcych. Był to czas dla naszych uczniów na zabawę z językami. Każda z klas miała za zadanie utworzyć krótki słownik w pięciu językach. Następnie uczniowie malowali flagi różnych wybranych przez siebie krajów. Po przerwie nagrywali filmiki w których w kilku zdaniach prezentowali swoje umiejętności lingwistyczne. Podsumowaniem całej pracy była krótka quizowa rozgrywka.
Klasa 5b rozpoczęła jesień dekorując swoją klasę. Podczas dekoracji nie zabrakło kreatywności, integracji oraz wspólnej zabawy.