Połączyliśmy wypoczynek ze zwiedzaniem zamku, Folwarku Książęcego i okolicy. Nocleg, śniadanie , obiadokolacja, relaks na basenie. Było luksusowo.
Od 1 marca Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Zgorzelcu rozpoczyna rekrutację na rok szkolny 2022/2023. Zapraszamy dzieci, młodzież oraz ich rodziców do zapoznania się z naszą ofertą. Zachęcamy do nauki gry na wybranym instrumencie w jedynej państwowej szkole artystycznej Powiatu Zgorzeleckiego.
Potrzebne rzeczy można także dostarczać do Szkoły Podstawowej w Jerzmankach w godzinnach porannych.
21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji uczniowie klasy 6b na lekcji języka polskiego obejrzeli tematyczną prezentację, a potem przystąpili do zespołowej rywalizacji. Wśród zadań znalazły się łamigłówki, anagramy, ortograficzne pułapki, idiomy i inne. Czas minął szybko i dostarczył wszystkim sporej dawki zabawy.
Dnia 16.03.2022 r. w Naszej szkole odbędzie się Turniej Szachowy. Zapraszam wszystkich chętnych, którzy pragną powalczyć o Szkolny Puchar Szachowy. Zapisy do 11. marca do Opiekuna Koła Szachowego.
Marcin Konieczny
Opiekun Koła Szachowego
W niedzielę, dnia 13 lutego 2022r. w Kościele pw. św. Bonifacego w Zgorzelcu odprawiona została uroczysta Msza św. upamiętniająca 82. rocznicę pierwszej zsyłki Polaków na Sybir. Brali w niej udział przedstawiciele Sybiraków, władz lokalnych oraz mieszkańcy Zgorzelca. Uroczystość uświetniła obecność pocztów sztandarowych: Koła Sybiraków w Zgorzelcu i naszej szkoły. Przed nabożeństwem uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty pod pamiątkową tablicą. Cieszymy się, że przedstawiciele pocztu sztandarowego mogli uczestniczyć w tej uroczystości i godnie reprezentować społeczność szkoły.
W przyszłym tygodniu tj. 14-18 luty 2022r. wszystkie zajęcia lekcyjne odbywają się w formie zdalnej.Prosimy o bieżące śledzenie informacji w dzienniku Librus.
31 stycznia rozpoczynamy ferie zimowe!
Życzymy wszystkim uczniom spokojnego i bezpiecznego odpoczynku!!!
Życzymy zadowolenia i satysfakcji z podejmowanych wyzwań. Niech magiczna moc wigilijnego wieczoru przyniesie spokój, wytchnienie i radość. Każda chwila świąt Bożego Narodzenia niech żyje własnym pięknem, a Nowy Rok obdaruje zdrowiem, pomyślnością i szczęściem.
Dyrektor
Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Jerzmankachwraz z pracownikami
Klasy szóste miały wspaniałą okazję porozmawiać z hodowcą patyczaków – Filipem z klasy 6b. Okazało się, że razem z bratem od ponad pół roku mają w domu hodowlę PATYCZAKÓW. Na pewno domyślacie się, dlaczego te owady tak się właśnie nazywają. W słoiczku, w którym Filip przyniósł patyczaki, nie mogliśmy najpierw dostrzec owada – one się kamuflują, czyli robią wszystko, żeby nie zostać zauważonym. W naturalnych warunkach są przysmakiem wielu zwierząt, więc muszą sobie jakoś radzić:)
Dowiedzieliśmy się, że to bardzo ciekawe owady pochodzące z Południowego Wietnamu, gdzie żyją na gałązkach eukaliptusa.
Są bardzo łatwe w hodowli – wystarczy plastikowy, dość duży i wysoki pojemnik , na dnie należy ułożyć warstwę torfu (który można zakupić w sklepie ogrodniczym) i włożyć kilka gałązek dębu, malin lub jeżyn. I skrapiać ścianki wodą. I to wszystko!
Obserwacja patyczaków jest przyjemnością, a gdy pozwolimy im „pospacerować” po naszej ręce – poczujemy bardzo delikatny i przyjemny dotyk.
Dzieciaki z klasy 6b miały tę przyjemność. Najpierw się bały, ale potem wszyscy byli chętni.
Ciekawe jest to, że patyczaki nie potrzebują samców do rozmnażania – samice radzą sobie same. Nazywamy to partenogenezą – samica składa na dnie pojemnika jaja zapłodnione bez udziału samca!!! Trzeba je przełożyć do innego pojemnika, aby nie zostały zjedzone na śniadanie:) Tak, patyczaki czasem mogą „nadgryźć” odnóże braciszka , jeśli zapomnicie im włożyć listki i gałązki lub będą miały za mało miejsca .
Dla zainteresowanych podaję link, gdzie można znaleźć informacje o hodowli patyczaków:
Filip chętnie podzieli się swoimi okazami, jeśli ktoś chciałby rozpocząć hodowlę.
Z głębokim żalem zawiadamiamy, że dnia 29 listopada 2021r. zmarł śp. katecheta KSIĄDZ JANUSZ DERECZENIK, nasz wieloletni współpracownik i kolega.
Spoczywaj w pokoju.
Dyrekcja i pracownicy Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Jerzmankach
Wycieczka bardzo udana! Zamek Czocha, Jezioro Leśniańskie z Zaporą były celem naszej wycieczki.
Polecam Nocne Zwiedzanie i hotel w Zamku Czocha. W hotelu jest bardzo dobre jedzenie i duże, wygodne pokoje z łazienkami. Na nocnym zwiedzaniu można spotkać ducha. Sądziłam, że zwiedzanie może być przerażające, ale duch był tylko leciutko straszny. Zwiedzaliśmy zamek i chodziliśmy tajnymi przejściami.
Lena, Julia, Ewa
W ubiegłym tygodniu ze starszymi klasami o przemocy rozmawiała Pani policjantka, dzisiaj zajęcia w klasach 5 i 6 przeprowadziły panie psycholog z PPP w Zgorzelcu.