Menu

Wycieczka koła krajoznawczo-turystycznego na wulkan

Wycieczka na WULKAN  - 07.10.2015r.

W czasie zajęć nasze szkolnego Koła  Krajoznawczo - Turystycznego poszukiwaliśmy śladów wulkanicznych.

Dzisiaj sprawdziliśmy i mamy dowody, że w  Jerzmankach na leśnych obszarach są wzgórza z bazaltami powulkanicznymi.

 „Bazalt, czyli "żelazna skała" …Produktami trzeciorzędowego wulkanizmu na Dolnym Śląsku, w tym na Pogórzu Izerskim, są skały określane mianem formacji bazaltowej lub bazaltoidami. Potocznie jednak często używa się określenia bazalty, choć w zasadzie jest to jeden z rodzajów wulkanicznych skał obojętnych i zasadowych, a więc skał ubogich w krzemionkę. Żródłosłów nazwy bazalt wywodzi się albo - z greki, słowo basanos oznaczało kamień probierczy lub z etiopskiego - basal czyli kamień zawierający żelazo. Generalnie większość bazaltoidów ma barwy ciemne - czarne, szare. Barwę tą zawdzięczają budującym je minerałom ciemnym, w tym przede wszystkim - piroksenom. …

Jedną z charakterystycznych cech skał wulkanicznych jest oddzielność słupowa, zwana także ciosem słupowym. Słupy bazaltowe intrygowały ludzkość już od dawna, wokół nich krążyło wiele legend. Nic dziwnego, gdyż rzeczywiście wyglądają niczym sztuczne formy wycięte z geometryczną precyzją ręką ludzką lub boską. Tymczasem cios słupowy to po prostu seryjne spękania skalne o pewnej regularności powstałe w związku ze stygnięciem lawy. Spękania te wyodrębniają mniej lub bardziej regularne słupy, najczęściej 4-6 boczne, zwane także kolumnami. Większe odsłonięcia regularnych słupów zwane są często organami lub harfami. Z uwagi na stopień wykształcenia słupów wydziela się ich trzy rodzaje - regularne, nieregularne i pseudosłupy. …Natomiast w czopach wulkanicznych kolumny są drobniejsze średnio rzędu do 30 cm średnicy, często powyginane wachlarzowo w formy zwane różą.

http://www.eko.luban.com.pl

HISTORIA JERZMANEK JEST BARDZO CIEKAWA:http://www.jerzmanki.info

Jerzmanki położone są na terenie składającym się głównie z mioceńskich piasków, żwirów, mułków z węglami, a także bazaltów i szarogłazów. Wieś posiada użytki rolne, otoczona jest częściowo lasami. Znajdują się tu liczne naturalne oczka wodne i kilka stawów, zwane potocznie gliniankami, które w dużej części stanowią pozostałość po wyrobiskach istniejących kiedyś cegielni. Istniały tu kopalnie węgla brunatnego (głębinowe).Kopalnia nazywała się Luisen Grube, położona była na pd-wsch od Jerzmanek. Za torami był szyb - Karl Schacht. Całość na 100% funkcjonowała w roku 1918. link do mapki, którą można znaleźć w zbiorach Śląskiej Biblioteki Cyfrowej w Katowicach  - http://www.sbc.katowice.pl/dlibra/publi ... s=12&tab=1 .

Wszystkich którzy  dotarli  do końca naszego artykułu pozdrawiamy serdecznie i zapraszamy w listopadzie na wycieczkę do Gorlitz.

Ewelina Kuczyńska, Wiktoria Winnicka, Klaudia Pokrywa, Nina Dobosz , Szymon Zienkiewicz, Adrian Czuchwicki i Barbara Andrzejak