Menu

Lubań Śląski - „Miasto na wulkanie”- wycieczka koła krajoznawczo- turystycznego

W sobotę 14 października 2017r. uczniowie klas V-VII SP i II-III Gimnazjum ze  szkolnego koła krajoznawczo-turystycznego razem z  opiekunami  Małgorzatą Suszko i Barbarą Andrzejak zwiedzili Lubań Śląski.
Podróż odbyliśmy pociągiem. Już o 07:49 wyjechaliśmy ze Zgorzelca, a o 15:30 byliśmy już w naszych domach.

Lubań Śląski, to miasto oddalone od  Zgorzelca ok 24 km.  Założone w 1220 r. w czasie  II wojny światowej zniszczeniu uległo 80% centrum miasta.

Dzięki odbudowie lubańska starówka przypomina dziś stare miasto łużyckie.

Pierwszym miejscem , które odwiedziliśmy w Lubaniu był "Park na Kamiennej Górze", założony został w II połowie XIX w.  Cennym jego walorem są stare drzewostany - pomniki przyrody, a przede wszystkim zachowane relikty wulkanizmu. Lubańska Kamienna Góra jest pozostałością trzeciorzędowych wulkanów.

Jest tu pomnik przyrody nieożywionej, dawny kamieniołom bazaltu. W parku odkryte są dwie ściany kamieniołomu południowo - wschodnia i południowo - zachodnia o długości około 100 m, które posiadają wyeksponowane struktury kolumnowego ciosu termicznego o wysokości 10 - 15 m oraz znajdują się kuliste i owalne bomby wulkaniczne. Na Kamiennej Górze utworzono dwie ścieżki dydaktyczne pieszo - rowerowe: "Szlakiem Wygasłych Wulkanów" i "Szlakiem Pomników Przyrody Ożywionej".

W parku obejrzeliśmy amfiteatr oraz tzw. Dom Górski (obecnie Zameczek, siedziba Szkoły Muzycznej) z 1824 roku przebudowany w 1909 roku.

Odwiedziliśmy również cmentarz wojenny na Kamiennej Górze. W lutym i marcu 1945 roku w okolicach Lubania trwały ciężkie walki z wojskami nazistowskich Niemiec, to była „bitwa o Lubań”. W jej wyniku zginęło wielu młodych żołnierzy radzieckich. Na lubańskim cmentarzu pochowanych jest co najmniej 200 żołnierzy. Czytając nazwiska można rozpoznać, iż nie wszyscy byli Rosjanami, lecz pochodzili z różnych stron – nawet z Kaukazu czy rejonów zakaspijskich. Są tu również pochowani żołnierze polscy. Na głównym pomniku znajduje się napis w tłumaczeniu na język polski „Sława bohaterom, którzy zginęli w walkach o wolność i niezawisłość naszej Ojczyzny”.

Zwiedziliśmy Muzeum regionalne znajdujące się w Renesansowym Ratuszu Miejskim i jest jedną z najpiękniejszych budowli renesansu na Śląsku.

Zbiory dotyczą historii miasta i regionu. Obejrzeliśmy obrazy, znaleziska archeologiczne z terenu miasta, przedmioty codziennego użytku - naczynia ceramiczne, szklane, narzędzia rolnicze i wyroby rzemieślnicze.

Następnie weszliśmy do Baszty Brackiej, która zbudowana została w 1318 r.  z kamienia, m.in. z bazaltu. W baszcie znajduje się wystawa minerałów – SKARBÓW  SUDETÓW. Wystawa bardzo nam się podobała. Tu dowiedzieliśmy się, że od 12-15 lipca 2018r. w Lubaniu odbędzie się Sudecki Festiwal Minerałów – Największa impreza mineralogiczna w Polce www.FestiwalMineralow.pl

Na zakończenie naszej wycieczki obejrzeliśmy Mury obronne, które wzniesione zostały w 1318 r. jak Basta Bracka. Użyto przy ich budowie również kamienia bazaltowego, wydobywanego w pobliskich kamieniołomach. Bazalt był materiałem bardzo często stosowanym w budowlach Lubańskich. Mury grubości 2,4 m posiadały górny chodnik i wzmocnione były półkolistymi basztami. Mury były otoczone fosą. W latach 70-tych XIX wieku mury częściowo rozebrano, fosy zasypano i urządzono promenady. Do dziś zachowały się fragmenty murów .

            Mieliśmy szczęście, pogoda nam dopisała.  To był piękny słoneczny dzień. Zaplanowaliśmy już następną naszą wycieczkę na 2 dni do Wrocławia – prawdopodobny termin, to 18-19 listopad 2017r.

Zapraszamy wszystkich chętnych.

Opracowała: Barbara Andrzejak