VI. Marsz Sybiracki Ziemi Zgorzeleckiej
Hymn Związku Sybiraków (fragment)
Słowa: Marian Jonkajtys
Muzyka: Czesław Majewski
(…)
Bo od września, od siedemnastego,
Dłuższą drogą znów szedł każdy z nas:
Przez lód spod bieguna północnego,
Przez Łubiankę, przez Katyński Las!
Na nieludzkiej ziemi znowu polski trakt
Wyznaczyły bezimienne krzyże...
Nie zatrzymał nas czerwony kat.
Bo przed nami Polska - coraz bliżej!
I myśmy szli i szli - dziesiątkowani!
Choć zdradą pragnął nas podzielić wróg...
I przez Ludową przeszliśmy - niepokonani
Aż Wolna Polskę raczył wrócić Bóg!!!
Nawiązując do słów Marszu Związku Sybiraków 16 września 2016r. w piątek punktualnie o godzinie jedenastej spod Gimnazjum im. Sybiraków w Jerzmankach wyruszył już po raz szósty Marsz Sybiracki Ziemi Zgorzeleckiej. Cała młodzież naszej szkoły wraz z młodszymi kolegami ze szkół podstawowych z Łagowa, Osieka Łużyckiego, Trójcy i Żarskiej Wsi przemierzyła trasę do Pomnika Orła obok Cmentarza II Armii Wojska Polskiego. Jest to miejsce spoczynku wielu zesłańców syberyjskich, którzy później jako żołnierze II Armii WP dotarli do Polski i oddali Jej życie w ostatnich miesiącach wojny.
W tym roku liczba młodych uczestników przekroczyła 400 uczniów. Jesteśmy ogromnie wdzięczni młodzieży ze szkół zgorzeleckich: Gimnazjom nr 2 i 3 oraz Szkołom podstawowym nr 2 i 5 za przyłączenie się do naszego marszu i wzięcie udziału w pięknej patriotycznej uroczystości.
Kiedy kilka lat temu rodziła się idea marszu, poeta i Sybirak ze Zgorzelca pan Rafał Paszek pragnął, aby Marsz Sybiracki Ziemi Zgorzeleckie gromadził całą młodzież naszego regionu oraz aby był uniwersalnym elementem wychowania patriotycznego. My, Organizatorzy, widzimy, że co roku przybywa uczestników i tylko najmłodszym trzeba jeszcze tłumaczyć, po co to robimy. Starsi uczniowie, a także absolwenci z satysfakcją i dumą opowiadają, który to już raz idą w tym Marszu Pamięci.
Słowa podziękowania kierujemy do zaproszonych Gości – władz samorządowych miasta, gminy i powiatu zgorzeleckiego, reprezentantów służb mundurowych, duchownych, a przede wszystkim do żyjących Sybiraków, którzy znaleźli czas, aby wraz ze zgromadzoną młodzieżą oddać cześć i pamięć zmarłym na „nieludziej ziemi” Polakom.
Uczniowie doceniają znaczenie tej uroczystości – jednej z najważniejszych w kalendarzu szkoły. Podkreślały to odświętne, galowe stroje, transparenty z miejscami zesłań, poczty sztandarowe i cała oprawa marszu. Rangę święta dopełnił akompaniament Orkiestry Górniczej KWB Turów, wspólna modlitwa pod przewodnictwem ks. dziekana Macieja Wesołowskiego i apel poległych odczytany przez Rafała Paszka, z udziałem całej młodzieży, a na koniec złożenie wiązanek i zniczy pod Pomnikiem Pamięci Sybiraków na cmentarzu.
Katarzyna Brauza