Menu

Organizacja pracy szoły w okresie zagrożenia zachorowania na COVID-19

Prcedura organizacji pracy stacjonarnej

Procedura organizacji pracy stacjonarnej wszystkich oddziałów
Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Jerzmankach
od 1.09.2021 r.

Podstawa prawna:

Wytyczne MEiN, MZ i GIS dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych – tryb pełny stacjonarny z dnia 02.08.2021r.

Ogólne zasady w Szkole:

Szczepienie

rekomendowane dla pracowników szkół oraz uczniów w określonych grupach wiekowych.

Dezynfekcja

przed i po zajęciach mycie powierzchni detergentem lub dezynfekcja środkiem dezynfekującym.

Dystans

minimalna odległość pomiędzy osobami: 1,5 m

Higiena

częste mycie rąk (lub dezynfekcja rąk), ochrona podczas kichania
i kaszlu, unikanie dotykania oczu, nosa i ust.

Maseczka

w przestrzeniach wspólnych, gdy nie można zachować dystansu.

Wietrzenie

przed, po i w trakcie zajęć oraz przerwy, a także w dni wolne od zajęć.

 

Baza szkolna, pomieszczenia

  1. Przy wejściu głównym do szkoły zostały umieszczone:
  • numery telefonów do właściwej miejscowo powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, oddziału zakaźnego szpitala i służb medycznych;
  • informacja o obowiązku dezynfekowania rąk oraz instrukcja użycia środka dezynfekującego przez osoby wchodzące do budynku szkolnego.
  1. Środek do dezynfekcji rąk oraz instrukcja użycia środka dezynfekującego znajduje się również przy wejściu do szatni, przy wejściu do sali gimnastycznej oraz w każdej sali lekcyjnej.
  2. W pomieszczeniach sanitarnohigienicznych są wywieszone plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk.
  3. Szkoła posiada jeden termometr bezdotykowy, który jest każdorazowo dezynfekowany po użyciu w danej grupie. Termometr ten znajduje się na dyżurce.
  4. W szkole zostało wyznaczone pomieszczenie do izolacji osób, które mogą  wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę i kaszel – jest to wyznaczone pomieszczenie, która znajduje się na parterze szkoły. Pomieszczenie to zostało wyposażone w środki ochrony indywidualnej (rękawiczki, maseczki, przyłbice, płyn do dezynfekcji) oraz kosz na odpady środków higieny indywidualnej.
  5. Przedmioty i sprzęty znajdujące się w salach lekcyjnych, których nie można skutecznie umyć, wyprać lub dezynfekować zostały usunięte lub został zabezpieczony do nich dostęp.
  6. Zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej oraz dodatkowo w salach lekcyjnych wyznaczonych wg planu.
  7. Odpady w postaci środków zapobiegawczych (maseczki, rękawiczki) wytworzone prze osoby zdrowe są wyrzucane do pojemników/worków na odpady zmieszane. 
  8. Korzystanie przez uczniów z posiłków odbywa się w wyznaczonym pomieszczeniu.
  9. W sali jadalnej posiłki są wydawane bezpośrednio przez pracowników obsługi.
  10. Po spożyciu posiłków odbywa się czyszczenie blatów stołów i poręczy krzeseł.
  11. W szkole dostępny jest gabinet profilaktyki zdrowotnej we współpracy z pielęgniarką środowiskową nauczania i wychowania/higienistką szkolną.

Organizacja pracy w szkole

  1. Osoby przybywające do szkoły z zewnątrz, w tym rodzice uczniów, wchodzące do szkoły mają obowiązek dezynfekować dłonie lub zakładać rękawiczki ochronne, mają mieć zakryte usta i nos oraz nie mogą przekraczać obowiązujących stref przebywania w szkole.
  2. Wszystkie osoby przebywające na terenie szkoły obowiązują ogólne, wzmożone zasady higieny: częste mycie rąk wodą z mydłem (po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza i po skorzystaniu z toalety), ochrona ust za pomocą chusteczki podczas kichania i kaszlu, unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
  3. Szkoła zapewnia sposoby szybkiej, skutecznej komunikacji z rodzicami ucznia w tym z wykorzystaniem technik komunikacji na odległość (wychowawcy klas mają obowiązek do dnia 10 września 2021 r. zaktualizować numery telefonów rodziców, adresy poczty elektronicznej i możliwość kontaktów za pomocą e-dziennika (aktywne konta).
  4. W czasie przemieszczania się uczniów korytarzami szkolnymi obowiązuje zasada zakrywania ust i nosa.
  5. Sale, części wspólne (korytarze) są wietrzone co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć. Za wietrzenie sal lekcyjnych odpowiedzialni są nauczyciele, którzy prowadzą w danej sali zajęcia edukacyjne, za wietrzenie korytarzy odpowiedzialni są pracownicy obsługi.
  6. Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, ogranicza się ćwiczenia i gry kontaktowe.
  7. Realizacja zajęć pozalekcyjnych organizowanych w szkole jest zgodna z zasadami, które dotyczą organizacji zajęć lekcyjnych.
  8. Zwiększa się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobyt na świeżym powietrzu na terenie szkoły w trakcie lekcji i przerw.
  9. Organizuje się wyjścia w miejsca otwarte, np. park, las, tereny zielone, z zachowanie dystansu osób trzecich oraz zasad obowiązujących w przestrzeni publicznej.
  10. Przy organizacji żywienia w szkole (pomieszczenie wyznaczone na spożywanie posiłków), obok warunków higienicznych wymaganych przepisami prawa odnoszącymi się do funkcjonowania żywienia zbiorowego, dodatkowo wprowadza się zasady szczególnej ostrożności dotyczące zabezpieczenia uczniów i pracowników. Szczególną uwagę zwraca się na utrzymanie wysokiej higieny stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców, a także higieny osobistej.
  11. Wielorazowe naczynia i sztućce myte są w zmywarce z dodatkiem detergentu, w temperaturze min. 60°C lub są wyparzane.
  12. Posiłki dostarczane przez firmę będą rozkładane i podawane z wykorzystaniem talerzy i sztućców, pod warunkiem, że naczynia i sztućce wielorazowego użytku będą wyparzane zgodnie z zaleceniami.
  13. Pracownicy administracji oraz obsługi mają obowiązek ograniczyć kontakty z uczniami oraz nauczycielami.

Biblioteka szkolna – zasady korzystania

                         

  1. Biblioteka szkolna czynna jest wg planu lekcji.
  2. W bibliotece szkolnej może jednocześnie przebywać 1 uczeń. Jeśli na korytarzu przed wejściem do biblioteki znajduje się więcej niż 1 uczeń, to każdy następny uczeń ustawia się w kolejce z zachowaniem odległości 1,5 metra między uczniami. Celem zachowania wymogów sanitarnych, podręczniki szkolne wypożyczane przez uczniów w bibliotece szkolnej odbywają się zgodnie z harmonogramem. Po wypożyczeniu/oddaniu książek do biblioteki szkolnej, w tym podręczników, uczeń ma obowiązek umyć ręce ciepłą woda i mydłem.
  3. Nauczyciel biblioteki jest zaopatrywany w środki ochrony indywidualnej (rękawiczki , maseczki, przyłbice, płyn do dezynfekcji).
  4. Ze względu na fakt, że wirus utrzymuje się na papierze, tekturze i powierzchniach plastikowych, w bibliotece wyznaczone jest miejsc na składowanie oddawanych książek, które muszą przejść okres 2 dni kwarantanny – składowane książki oznaczone są datą, w której zostały przyjęte.

Egzemplarzy książek zwracanych do biblioteki nie wolno dezynfekować preparatami dezynfekcyjnymi. Nie należy stosować ozonu do dezynfekcji książek ze względu na szkodliwe dla materiałów celulozowych właściwości utleniające. Nie należy naświetlać książek lampami UV z uwagi na to, iż światło to ma szkodliwy wpływ na materiały, z których wykonane są książki.

 

Monitorowanie prac porządkowych w salach lekcyjnych i pomieszczeniach szkoły

 

  1. Przeprowadzany jest monitoring codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości sal zajęć, w tym sali gimnastycznej, pomieszczeń sanitarnohigienicznych, ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatur, włączników, używany sprzęt sportowy  – zostaje wprowadzona karta kontroli czystości sanitarnej zgodnie  z poniższym wzorem.
  2. Dyrektor szkoły ustala harmonogram czynności wykonywanych przez pracowników obsługi, które są związane z utrzymaniem czystości , w tym dezynfekcja powierzchni dotykowych. Dyrektor szkoły zobowiązuje pracownika obsługi do potwierdzenia tego faktu codziennie w kartach kontroli czystości sanitarnej, które są przechowywane u kierownika gospodarczego.
    Po zakończonym dniu, karty te podpisane przez upoważnione osoby, są zabierane i wymieniane na nowe, które będą obowiązywały w kolejnym dniu. Osoba odpowiedzialna za codzienna wymianę kart, którą wskazuje dyrektor szkoły przekazuje niezwłocznie zebrane karty dyrektorowi szkoły.

 

 

Wzór karty kontroli czystości sanitarnej

 

………………………..

       pieczęć szkoły

 

Karta kontroli czystości sanitarnej wypełnionej w dniu …………………………… przez …………………………………………..

 

Lp.

Pomieszczenie/nr sali

Godzina wykonania czynności

Wykonana czynność

(może wskazywać wzór karty)

Podpis osoby odpowiedzialnej za wykonanie czynności

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                   ………………………………..

                                                                                                 pieczęć i podpis dyrektora szkoły

  1. Szczególnym  nadzorem w zakresie dezynfekcji objęte jest pomieszczenie przeznaczone do izolowania uczniów i osób, które uskarżają się na złe samopoczucie oraz biblioteka szkolna.
  2. W czasie dezynfekcji pomieszczeń i przedmiotów przestrzegane są zalecenia producenta znajdujące się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i przedmiotów, tak aby uczniowie i nauczyciele nie byli narażeni na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.

 

Uczeń w szkole, przybywanie ucznia do szkoły/powrót ucznia ze szkoły

Wyjaśnienie pojęć (na podstawie wytycznych Ministra Klimatu i GIS w sprawie postępowania z odpadami wytwarzanymi w czasie występowania zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 i zachorowań na wywoływaną przez niego chorobę COVID-19 (w czasie trwania pandemii/epidemii)

 

Kwarantanna – odosobnienie osoby zdrowej, która była narażona na zakażenie, w celu zapobieżenia szerzeniu się chorób szczególnie niebezpiecznych i wysoce zakaźnych1.

Izolacja – odosobnienie osoby lub grupy osób chorych na chorobę zakaźną albo osoby lub grupy osób podejrzanych o chorobę zakaźną, w celu uniemożliwienia przeniesienia biologicznego czynnika chorobotwórczego na inne osoby.

  1. Do szkoły może uczęszczać tylko uczeń zdrowy.
  2. Dzieci chore, zakatarzone lub z temperaturą powyżej 38 °nie będą przyjmowane.
  3. Do placówki nie będzie przyjęte dziecko, którego domownik odbywa kwarantannę. Rodzic/prawny opiekun dziecka, ma obowiązek niezwłocznie zgłosić dyrektorowi szkoły fakt odbywania przez domownika kwarantanny, jeżeli taka sytuacja zaistnieje, pod rygorem odpowiedzialności za zagrożenie bezpieczeństwa zdrowia i życia osób trzecich.
  4. Uczniowie przychodzący do szkoły (miejscowi) wchodzą do szkoły głównym wejściem. Przed wejściem zobowiązani są do zakrycia ust i nosa. Obowiązuje dystans nie mniej niż 1,5 m.
  5. Po wejściu do szkoły należy zdezynfekować ręce płynem do dezynfekcji.
  6. Przy wejściu dokonywany jest pomiar temperatury. Po stwierdzeniu więcej niż 38° dziecko podlega izolacji.
  7. Uczniowie dojeżdżający przybywają do szkoły autobusami wg ustalonych tras.
  8. Na przystankach obowiązuje dystans nie mniej niż 1,5 m lub obowiązek zakrycia ust i nosa.
  9. Przed wejściem do autobusu opiekun dokonuje pomiaru temperatury. Jeśli temperatura przewyższa 38° opiekun powiadamia rodzica o konieczności odebrania dziecka z przystanku.
  10. W czasie podróży istnieje bezwzględny obowiązek zasłaniania ust i nosa.
  11. Po przyjeździe do szkoły uczniowie wchodzą do budynku wejściem od strony patio (głównym wejściem wchodzą tylko uczniowie miejscowi).
  12. Przy wejściu każdy uczeń jest zobowiązany skorzystać z płynu dezynfekującego znajdującego się w dozowniku bezdotykowym.
  13. Wszyscy uczniowie udają się bezpośrednio do swoich szafek, a następnie pod wyznaczony w planie lekcji gabinet.
  14. Nakaz zakrywania ust i nosa obowiązuje w szkole we wszystkich miejscach wspólnych (korytarze, łazienki, przy szafkach, w czasie przerw).
  15. W sytuacji kiedy rodzic sam przyprowadzi dziecko do szkoły, uczeń wchodzi do szkoły wejściem głównym. Obowiązują zasady takie jak uczniów miejscowych.
  16. Po zakończonych zajęciach uczniowie udają się do swoich szafek, (obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa) a następnie do autobusu.
  17. W autobusie bezwzględnie obowiązuje zakrywanie ust i nosa.
  18. Przepływ szybkiej informacji o złym samopoczuciu ucznia:
  • uczeń zgłasza informacje do nauczyciela;
  • nauczyciel zgłasza informacje o złym samopoczuciu ucznia do dyrektora szkoły lub wicedyrektora,
  • dyrektor lub wskazana przez dyrektora osoba przejmuje ucznia i zaprowadza go do wyznaczonego pomieszczenia, powiadamia rodziców o zaistniałej sytuacji celem zabrania dziecka ze szkoły lub wzywa pogotowie i powiadamia o tym fakcie rodziców ucznia.  

Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników szkoły

  1. Do pracy w szkole mogą przychodzić jedynie osoby, bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.
  2. W miarę możliwości podczas organizowania pracy pracownikom powyżej 60. roku   życia lub z istotnymi problemami zdrowotnymi, które zaliczają osobę do grupy tzw. podwyższonego ryzyka, stosuje się rozwiązania minimalizujące ryzyko zakażenia (np. nieangażowanie w dyżury podczas przerw międzylekcyjnych, a w przypadku pracowników administracji w miarę możliwości praca zdalna).
  3.  Zostało wyznaczone i przygotowane (m.in. wyposażenie w środki ochrony i płyn dezynfekujący) pomieszczenie, w którym będzie można odizolować osobę w przypadku zaobserwowania objawów chorobowych.
  4. Pracownicy szkoły są instruowani, że w przypadku wystąpienia niepokojących objawów choroby zakaźnej powinni pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem.
  5. W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów infekcji dróg oddechowych powinien on skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną).
  6. Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik z infekcją dróg oddechowych, bezzwłocznie poddaje się gruntownemu sprzątaniu oraz dezynfekuje się powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.) oraz stosuje się do indywidualnych zaleceń wydanych przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
  7. W przypadku potwierdzonego zakażenia SARS-CoV-2 na terenie szkoły należy stosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego *.

* Rekomenduje się ustalenie listy osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach podmiotu, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie i zalecenie stosowania się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dostępnych na stronie https://www.gov.pl/web/koronawirus/ oraz https://gis.gov.pl/ odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.

  1. W przypadku wątpliwości należy zwrócić się do właściwej powiatowej stacji   sanitarno-epidemiologicznej, aby odbyć konsultację lub uzyskać poradę.

 

Załączniki – instrukcje

a) mycia rąk

b) dezynfekcji rąk

 

c)prawidłowego zdejmowania maseczki

d) prawidłowego zdejmowania rękawiczek

e) wykaz produktów biobójczych

http://bip.urpl.gov.pl/pl/biuletyny-i-wykazy/produkty-biob%C3%B3jcze

f) zalecenia w zakresie systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych

https://www.gov.pl/attachment/f08fa60b-ccd2-4666-b688-616c1f836876