Dnia 15.11.2022 r. naszą szkołę odwiedzili Kuratorzy Sądowi w ramach projektu "19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży". Przeprowadzili pogadankę z uczniami klas 7 i 8 na temat przemocy i cyberprzemocy. Uczniowie chętnie wzięli udział, byli zainteresowani i zadawali dużo pytań.
Po wzruszającym apelu z okazji Narodowego Święta Niepodległości uczniowie klasy 5a stanęli dziś przed wyzwaniem patriotycznych stacji zadaniowych. Analizowali wiersze, przypomnieli sobie słowa hymnu, charakteryzowali naszą Ojczyznę, a przy okazji rozpoznawali części mowy i wzbogacali słownictwo. Zadania wykonywali z dużym zaangażowaniem, więc lekcja chyba się podobała ❤
Jak co roku i tym razem nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej kampanii 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży. 2 listopada we wszystkich klasach wychowawcy i pedagodzy rozmawiali o rożnych formach przemocy i tworzyli tzw. mapy pomocy. Dziś klasy 5 i 6 uczestniczą w spotkaniu z przedstawicielem Policji. Przed nami tez spotkania klas 7 i 8 z Kuratorami Sądowymi.
Klasa 7a rozpoczęła zgłębianie tajników kolejnej lektury od wysłuchania utworu "Elektryczne Dziady" Hard Rockets w atmosferze skupienia i tajemniczości. Nastepnie uczniowie z zaangażowaniem wcielili się w postacie stworzone przez Mickiewicza i odczytali tekst. Teraz przed Nimi cykl lekcji pozwalający zrozumieć wymowę romantycznego dramatu 😇
Praca z lekturą to zawsze świetna okazja do kształcenia kompetencji przyszłości - komunikacji, kooperacji, krytycznego myślenia i kreatywności. Klasa 7a dzięki uczestnictwu w różnych formach aktywności na pewno zapamięta wartości zawarte w książce "Mały Książę" 🌹❤
W dniu 22.10. 2022 r. (sobota) odbyła się wycieczka szkolnego koła turystycznego .
Pociągiem pojechaliśmy do miejscowości Trzcińsko.
W Górach Sokolich na naszej trasie odwiedziliśmy Schronisko PTTK „Szwajcarka”, punkt widokowy Husyckie Skały i w przepięknej leśnej jesiennej scenerii z szelestem liści pod butami powędrowaliśmy do Doliny Pałaców i Ogrodów. Zwiedziliśmy z zewnątrz pałace Bobrów i Wojanów . Zwiedziliśmy wnętrze Pałacu w Łomnicy. A w restauracji przy Pałacu Łomnica zjedliśmy pyszny obiad.
Następnie autobusem komunikacji podmiejskiej wróciliśmy do Jeleniej Góry i pociągiem powrót do Zgorzelca.
Dopisała nam dobra pogoda, piękne widoki na Góry Sokole i Karkonosze. Planujemy już następną wycieczkę.
Odbyliśmy wycieczkę na teren kościoła. Kościół św. Franciszka zbudowany został w drugiej połowie XIII wieku, a po raz pierwszy wspomniano o nim w źródłach pisanych w 1346 roku. W latach 1532-1945 był to kościół luterański.. Przy kościele znajduje się Pomnik Poległych w I wojnie światowej .
Podróż pociągiem,
piękna słoneczna pogoda na zamówienie,
nasze dobre humory
oraz przepiękne górskie krajobrazy Rudaw Janowickich – to była super udana wycieczka.
7 października wędrowaliśmy szlakami górskimi przez Dolinę Janówki gdzie towarzyszył nam szum wody potoku Janówka.
Cała trasa prowadziła przez las z pięknym starym drzewostanem i niespodziewanie mieliśmy również grzybobranie: borowiki i podgrzybki zabraliśmy do domu.
Zachwycaliśmy się widokiem grup skalnych Zaścianek, Ścianki, Nadścianek i Zaroślak, Mała Czaszka, Skała z Dziobem, Tron.
Następnie przez rozdroże Głaziska Janowickie dotarliśmy do Zamku Bolczów.
Zamek Bolczów wybudowano w 1375 r., zachowane do dziś są tylko ruiny . Jednak polecamy, warto było tu być.
Naszą wyprawę krajoznawczą zakończyliśmy w Janowicach Wielkich, gdzie zjedliśmy pyszną pizzę. Planujemy już następną wycieczkę.
Barbara Andrzejak
Wrzesień w 5a
Za nami pierwszy miesiąc nauki w nowej szkole. Na lekcjach polskiego wiele się działo:
W ostatni piątek września uczniowie klasy 8a po raz kolejny spotkali się w szkole na wieczornych zajęciach integracyjnych. Miło spędzili czas na rozgrywkach sportowych, wspólnym posiłku, grze w chowanego i długich rozmowach. Śmiechu było co niemiara 😉
Dnia 29 września uczniowie klas 5 i 6 uczestniczyli w spektaklu "W krainie mitów" przygotowanym przez Narodowy Teatr Edukacji, Sceniczna opowieść o parze urwisów, Oli i Michała, która przeniosła się w czasy starożytne, pozwoliła na utrwalenie wiedzy o mitologicznych bogach i bohaterach.
Pragniemy poinformować, że Nasza szkoła dołączyła do akcji LIDLA „Szkoły Pełne Talentów”, która ma na celu dodatkowe zaopatrzenie polskich szkół w pomoce dydaktyczne. Serdecznie zapraszamy wszystkich do udziału w tym programie. Przy zakupach powyżej 50 zł ( w tym warzywo lub owoc) otrzymają Państwo Talenciaki, które po uzbieraniu konkretnej ilości można wymienić na wybrany przez szkołę sprzęt sportowy, elektroniczny lub pomoce dydaktyczne. Talenciak to także los w loterii, w której można wygrać atrakcyjne nagrody. Talenciaki można wrzucać do specjalnej skrzynki ustawionej obok dyżurki lub zeskanować aparatem smartfona kod QR znajdujący się na odwrocie Talenciaka. Dziękujemy za wsparcie.
W czwartek 22 września reprezentacja szkoły dziewcząt wygrała Mistrzostwa Powiatu w Piłce Nożnej 🏆 W piątek 23 września reprezentacja chłopców wywalczyła 3 miejsce w Mistrzostwach 🥉
GRATULUJEMY i życzymy dalszych sukcesów🥳
Europejski Dzień Języków jest obchodzony co roku 26 września. Głównym założeniem tego święta jest promowanie wśród uczniów różnorodności kulturowej i językowej Europy jako bogactwa, które należy rozwijać i pielęgnować. Nasza szkoła również przyłączyła się do obchodów Dnia Języków Obcych. Uczniowie naszej szkoły z tej okazji śpiewali piosenkę Panie Janie po niemiecku, angielsku, francusku oraz hiszpańsku, rozwiązywali quiz językowy, uczestniczyli w quizie, w którym na podstawie zwrotów i wyrażeń, odgadywali jaki to język oraz zaprojektowali logo koszulki promującej naukę języków obcych.
Uczniowie klas siódmych mieli możliwość uczestniczenia w wyjazdowej lekcji historii na terenie byłego obozu jenieckiego Stalag VIIIA w Zgorzelcu/Koźlicach. W trakcie zwiedzania młodzież poznała stałą ekspozycję, znajdującą się w budynku muzeum. Tam uczniowie obejrzeli makietę obozu, plan baraku jenieckiego, dowiedzieli się, kim byli żołnierze przetrzymywani w obozie, a także poznali krótką historię najsłynniejszego jeńca stalagu VIIIA – Oliviera Messiaen’a.
W drugiej części wycieczki wszyscy uczestnicy zostali oprowadzeni po ścieżce dydaktycznej na terenie byłego obozu. Obejrzeliśmy pozostałości budynków oraz rzeźby odnoszące się do historii tego miejsca, a powstałe dzięki działalności stowarzyszenia Europejskiego Centrum Edukacyjno-Kulturalnego Zgorzelec-Görlitz MEETINGPOINT MUSIC MESSIAEN.
W ostatniej części wyjazdu uczniowie zostali zaangażowani w warsztaty, w czasie których otrzymali artefakty znalezione podczas prac archeologicznych na terenie obozu i mieli stworzyć historię tych przedmiotów, opierając się na wiedzy zdobytej w trakcie zwiedzania i wykładu. Dla uczniów było to duże wyzwanie, ale wyszli z niego obronnie. Tematami opowieści były: metalowa miska, fragment drutu kolczastego, puszka po mleku, drewniana podeszwa buta, małe pudełeczko po lekarstwach, nieśmiertelnik.
Stalag VIIIA jest miejscem otwartym dla zainteresowanych, zatem zachęcamy dorosłych, aby odwiedzili ten obiekt wraz ze swoimi dziećmi, które teraz będą wiedzieć już nieco więcej o jednym z ważnych miejsc pamięci na naszym terenie.
Już po raz jedenasty uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Jerzmankach pomaszerowali w hołdzie pamięci Sybirakom. Tym razem nieco wcześniej, bo 16 września w piątek, uczciliśmy Dzień Sybiraka obchodzony w Polsce 17. września w rocznicę napaści Związku Sowieckiego na Polskę.
Trasa tradycyjnie prowadziła spod Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Jerzmankach pod Pomnik Pamięci Sybiraków na cmentarzu komunalnym w Zgorzelcu. Wspaniałą atmosferę uroczystości tworzyła, jak co roku, Orkiestra KWB Turów, która towarzyszyła nam w trakcie marszu oraz podczas uroczystości pod Pomnikiem. Rangę Święta podkreślały także Poczty Sztandarowe zaprzyjaźnionych szkół gminnych oraz miasta Zgorzelec, a także służb mundurowych.
Na początku uroczystości odegrano Hymn Sybiraków. Następnie wszyscy zebrani wysłuchali krótkich wystąpień przedstawicieli władz samorządowych, po czym uczennica klasy 8a Julia Dąbrowska zadeklamował wiersz pt. „Dziecko Syberii” autorstwa Marii Wielgosz. Następnie wspólnie z dziekanem Maciejem Wesołowskim modliliśmy się za żyjących i zmarłych Sybiraków, a po modlitwie Sybirak Tadeusz Dorniak odczytał Apel Poległych, którego treść wzmacniały werble orkiestry. W dalszej kolejności złożono pod Pomnikiem wiązanki i znicze, a na zakończenie wysłuchaliśmy Roty.
Marsze Sybirackie Ziemi Zgorzeleckiej wychowują w duchu patriotyzmu kolejne roczniki uczniów. Ci, którzy uczestniczyli w nich po raz pierwszy, są już dorosłymi ludźmi. W ich miejsce pojawiają się młodsi, którym przekazujemy zarówno wiedzę, jak i pamięć o bohaterstwie i męczeństwie Sybiraków.
Informuję, że dnia 07.09.2022 r. o godzinie 17.00 odbędzie się zebranie z rodzicami.
Istnieje możliwość dojazdu na zebranie bezpłatnymi autobusami.
Trasa I
16:00 Jędrzychowice nad Nysą – 16:05 Lasów przystanek - 16:13 Żarki Średnie (kościół) – 16:16 Żarki Średnie (skrzyżowanie na Dłużynę) – 16:21 Żarki Średnie (przystanek za mostem) - 16:31 Przesieczany - 16:35 Żarska Wieś (szkoła) - 16:38 Żarska Wieś (świetlica) - 16:45 Jędrzychowice (pętla) - 17:00 Jerzmanki (parking z tyłu Szkoły)
Trasa II
16:08 Tylice - 16:13 Zgorzelec ul. Reymonta - 16:15 Zgorzelec ul. Warszawska - 16:20 Zgorzelec ul. Langiewicza – 16:23 Zgorzelec, ul. Kościuszki - 16:50 Łagów ul. Górna - 17:00 Jerzmanki (parking z tyłu Szkoły)
Trasa III
16:25 Sławnikowice – 16:27 Sławnikowice (szkoła) – 16:29 Sławnikowice (dęby) – 16:31 Gronów – 16:33 Gronów (skrzyżowanie) – 16:35 Gronów OZ – 16:37 Gronów Łękocin – 16:41 Pokrzywnik – 16:44 Trójca – 16:46 Trójca (szkoła) – 16:48 Białogórze – 16:50 Trójca Remiza – 16:52 Trójca (Kolonia) – 17:00 Jerzmanki (parking z tyłu Szkoły
Powrót o godzinie 19.00 wg odwrotnych tras.