Dzisiaj w naszej szkole pojawił się kalendarz adwentowy z zadaniami matematyczno-logicznymi. Zachęcamy wszystkich uczniów do rozwiązywania zadań i wrzucania odpowiedzi do specjalnej skrzynki umieszczonej przy portierni. Szczegóły w e-dzienniku Librus.
Andrzejki to ostatnia chwila do zabawy tuż przed nadchodzącym adwentem. Z tej okazji 27 listopada w naszej szkole odbyła się dyskoteka andrzejkowa zorganizowana przez klasę 6a. Ulubiona muzyka uczniów i dekoracje sprawiły, że wszyscy poczuli tę niezwykłą atmosferę i cudownie się bawili.
Fot. Jordanis kl. 6b
Z radością informujemy, że reprezentacja naszej szkoły w składzie Vitalii Biyli, Dominik Ardeli, Maciej Błądek oraz Patrycja Garbowska, pod opieką pana Marcina Koniecznego, wzięła udział w powiatowych rozgrywkach szachowych. Po zaciętej walce i pełnym zaangażowaniu naszej drużynie udało się zdobyć zaszczytne 5. miejsce. Turniej był nie tylko okazją do sprawdzenia swoich umiejętności, ale także do zdobycia cennego doświadczenia i integracji z innymi pasjonatami tej królewskiej gry. Serdecznie gratulujemy naszym uczniom i ich opiekunowi zaangażowania, determinacji i sukcesu! Życzymy dalszych osiągnięć w przyszłych rozgrywkach!
Pluszowy miś to najlepszy przyjaciel każdego dziecka, ukochana maskotka na dobre i złe chwile. Można go przytulić, a nawet powiedzieć mu o czymś bardzo ważnym.Z tej okazji w dniu 25.11.2024 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w obchodach "Światowego Dnia Pluszowego Misia". Wiele osób przyszło do szkoły ze swoim "milutkim przyjacielem". Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
20.11.2024r w Europejskim Liceum Ogólnokształcącym w Zgorzelcu odbył się II Powiatowy Konkurs Pieśni Patriotycznej. Do konkursu przystąpiło 16 szkół powiatu zgorzeleckiego.
Nasza uczennica klasy 6 a Monika Szcześniak, zajęła III miejsce w kategorii solista (12 solistów).
Moniko, życzymy Ci dalszych sukcesów i radości z twórczości artystycznej.
W naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka we współpracy z UNICEF. Był to wyjątkowy dzień poświęcony promowaniu świadomości praw dziecka na całym świecie.
Z tej okazji przygotowano gazetkę tematyczną, odbyła się prezentacja, a uczniowie wzięli udział w zajęciach edukacyjnych, podczas których zgłębiali zagadnienia związane z prawami najmłodszych i ich znaczeniem w codziennym życiu. W geście solidarności z dziećmi na całym świecie cała społeczność szkolna ubrała się na niebiesko – kolor symbolizujący UNICEF.
Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie w tę ważną inicjatywę! Razem możemy budować świat, w którym każde dziecko ma zapewnione swoje prawa.
W naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia – wydarzenie, które co roku przypomina o znaczeniu matematyki w codziennym życiu. To globalne święto jest nie tylko okazją do nauki, ale także do świetnej zabawy i integracji uczniów. Z tej okazji zorganizowaliśmy Turniej Tabliczki Mnożenia, w którym wzięli udział uczniowie z różnych klas. W rywalizacji liczyły się nie tylko poprawność odpowiedzi, ale także szybkość i opanowanie w obliczu presji czasu. Po emocjonujących zmaganiach poznaliśmy zwycięzców: Krzysztof Czerewko – zdobywca pierwszego miejsca i tytułu mistrza tabliczki mnożenia, Aleks Hofer – wicemistrz, który wykazał się niesamowitą determinacją, Armin Borycki – zdobywca trzeciego miejsca, który do końca walczył o podium. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom turnieju za zaangażowanie i matematyczną pasję! Tego dnia udowodniliśmy, że matematyka może być fascynująca i dostarczać wiele radości. Już teraz nie możemy się doczekać kolejnej edycji tego wyjątkowego wydarzenia!
Taka idea przyświecała klasie 5b, która zorganizowała w naszej szkole akcję WYMIANKA. Uczniowie i nauczyciele przynosili nieużywane zabawki, gry, książki i puzzle, a wczoraj i dzisiaj można było sobie "coś przytulić" za małą wrzutkę na rzecz zwierząt ze schroniska.
Działanie godne naśladowania! My się cieszymy nowymi zabawkami, zwierzątka będą nakarmione, a Planeta Ziemia wdzięczna
Przypominamy o podobnej akcji -UBRANIA do ODDANIA. Bardzo prosto i bezpłatnie można przekazać karton z ubraniami, butami i tekstyliami - zasilimy w ten sposób konto szkoły na super atrakcyjne gry na szkolny korytarz. Przyłączcie się
Od kilku tygodni uczniowie naszej szkoły aktywnie uczestniczyli w zajęciach w ramach kampanii "DZIECIŃSTWO BEZ PRZEMOCY", podczas których mogli zgłębiać tematy dotyczące relacji rówieśniczych, bezpieczeństwa w sieci oraz radzenia sobie z kryzysami psychicznymi.
19 listopada 2024 roku w Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Przemocy Wobec Dzieci czerwona iluminacja budynku naszej szkoły było ogólnopolskim sygnałem, że każdego dnia stajemy po stronie bezpiecznego i dobrego dzieciństwa.
Dzisiaj w naszej szkole obchodzimy "POMARAŃCZOWY DZIEŃ" . Nasi uczniowie przyłączyli się do akcji ubierając się na pomarańczowo.
18 listopada uczniowie naszej szkoły przyszli ubrani na fioletowo oraz wykonywali prace przedstawiające fioletowe serca i skarpetki – symbolizujące wsparcie dla wcześniaków. Efekty można zobaczyć na zdjęciach.
Z radością informujemy, że uczniowie naszej szkoły po raz kolejny wyszli z inicjatywą wsparcia schroniska dla zwierząt i zorganizowali sprzedaż potraw z dyni
Dzięki zaangażowaniu uczniów i rodziców oraz wielkiej hojności całej społeczności szkolnej udało się zebrać prawie tysiąc złotych, które zostaną przekazane na zakup karmy i innych niezbędnych rzeczy dla schroniska w Dłużynie Górnej.
Wszystkim, którzy przyczynili się do tej inicjatywy, serdecznie dziękujemy za okazane serce i wsparcie.
W dniu 5 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. W tym dniu zainteresowani uczniowie wszystkich klas przebrali się za dowolną postać z wybranej przez siebie bajki. Bohaterowie różnych bajek pojawili się już od samego rana – spotkać je można było wszędzie. Kulminacyjnym punktem obchodów święta było oglądanie zabawnych bajek.
Również i w tym roku przystąpiliśmy do Ogólnopolskiej Kampanii 19 Dni Przeciwko Przemocy i Krzywdzeniu Dzieci i Młodzieży. Dziś klasy 5 i 6 uczestniczyły w spotkaniu z przedstawicielem Policji , Panią Mariolą Śniegulą. Pani Aspirant rozmawiała z uczniami na temat rodzajów przemocy i agresji występujących w środowisku szkolnym, domowym lub internecie oraz jej konsekwencji prawnej.
Uczniowie dowiedzieli się, czym są przemoc i agresja oraz jak mają postępować gdy jesteśmy ich świadkami. Pani Policjantka przypomniała wszystkim o bezwzględnym stosowaniu się do zasad i norm regulujących funkcjonowanie jednostki w społeczeństwie. Ostrzegła także, iż nieprzestrzeganie prawa może doprowadzić do poważnych konsekwencji, np. nadzoru kuratora bądź skierowania sprawy do sądu rodzinnego. Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali tych słów, a następnie zadawali pytania, na które funkcjonariuszka udzielała wyczerpujących odpowiedzi.
Uczniowie dużo dowiedzieli się również o odpowiedzialności prawnej nieletnich, agresji i przemocy wobec rówieśników oraz zasad zachowania się obowiązujących w szkole i poza nią. Podczas spotkania wyjaśniono uczniom wiele pojęć związanych ze zjawiskiem przemocy w sieci, jak również wyjaśniono czego nie mogą i nie powinni robić korzystając z Internetu. Pamiętajcie, że nie można:
Wielokrotnie w trakcie spotkania zwrócono uwagę na bezpieczeństwo dzieci w szkole i poza nią, zagrożenia internetowe, niebezpieczne treści i kontakty jakie możemy spotkać w Internecie, konsekwencje prawne niewłaściwych zachowań, oraz zapoznano z procedurami reagowania wobec sprawcy przemocy. Dzieci podczas spotkania dowiedziały się z jakimi zagrożeniami mogą zetknąć się podczas korzystania z Internetu. Policjantka poinformowała również o kategoriach zagrożeń:
Uważamy, że pogadanka profilaktyczna w dużym stopniu może przyczynić się do wzrostu świadomości zachowań ryzykownych i niebezpiecznych wśród dzieci i młodzieży szkolnej.
Pogadanka dotycząca m.in. odpowiedzialności za niewłaściwe korzystanie z Internetu może także stanowić impuls do kształtowania postawy moralnej i społecznej młodego człowieka. Jako pedagodzy i wychowawcy mamy nadzieję, że swoista lekcja prawa pozytywnie wpłynie na zachowanie uczniów w szkole i poza placówką np. w autobusie szkolnym, podczas przerw i w domu. Fachowe przeprowadzenie zajęć przez specjalistę w dużym stopniu przyczyni się do wzrostu świadomości zachowań ryzykownych i niebezpiecznych wśród uczniów oraz głęboko w to wierzymy, że pozytywnie wpłynie na zachowanie dzieci w szkole i poza nią.
Zajęcia z przedstawicielem Policji są jednymi z wielu działań realizowanych w ramach programu profilaktycznego naszej szkoły i wspomnianej wyżej Kampanii. Serdecznie dziękujemy Pani Marioli Śnieguli za wizytę w naszej placówce szkolnej.
Szkolenie Uczniów Klas VII i VIII: Dopamina - Jak Budować Dobre Relacje Rówieśnicze i Stawiać Granice w Toksycznych Związkach?
Dzisiaj uczniowie klas VII i VIII mieli okazję uczestniczyć w specjalnym szkoleniu dotyczącym budowania zdrowych relacji rówieśniczych i umiejętności stawiania granic w toksycznych sytuacjach. Zajęcia były częścią kampanii "Dzieciństwo bez przemocy" i były prowadzone przez doświadczonych specjalistów z Dopamina.
Dlaczego to było ważne? Dobre relacje rówieśnicze są kluczowe dla zdrowego rozwoju emocjonalnego i społecznego młodzieży. Umiejętność stawiania granic i radzenia sobie z przemocą może znacząco wpłynąć na jakość ich życia i przyszłe relacje.
Dziękujemy wszystkim uczniom za aktywny udział w szkoleniu! To była niepowtarzalna okazja, aby dowiedzieć się, jak budować lepsze, zdrowsze relacje z rówieśnikami.
Przesyłamy link do filmu, który służył jako materiał dydaktyczny podczas szkolenia.
Klasa 7a rozpoczęła zgłębianie tajników kolejnej lektury od wysłuchania utworu "Elektryczne Dziady" Hard Rockets w atmosferze skupienia i tajemniczości. Nastepnie uczniowie z zaangażowaniem wcielili się w postacie stworzone przez Mickiewicza. Teraz przed Nimi cykl lekcji pozwalający zrozumieć wymowę romantycznego dramatu 😇