Wigilia Sybiraków w Gimnazjum im. Sybiraków w Jerzmankach

W poniedziałkowe popołudnie 21 grudnia 2015r. na uroczystym Opłatku po raz czwarty zebrali się Sybiracy Ziemi Zgorzeleckiej. Spotkania te powoli wpisują się w tradycję naszej szkoły, która stara się zachowywać pamięć o Zesłańcach Syberyjskich.
Sybiracy i ich Goście obejrzeli spektakl jasełkowy, w którym wystąpiło wielu najmłodszych uczniów Gimnazjum. Pięknie kolędował szkolny chór przy akompaniamencie pani Dyrektor. Następnie, zgodnie z tradycją, w obecności pocztów sztandarowych Sybiraków i Gimnazjum został odegrany Hymn Sybiracki. Wspólna modlitwa poprowadzona przez dziekana Macieja Wesołowskiego oraz życzenia dla Sybiraków od przedstawicieli władz złożone na ręce prezesa Jana Matwiejczyka zakończyły oficjalną część uroczystości.
Najwięcej wzruszeń i emocji towarzyszyło wszystkim podczas dzielenia się opłatkiem.
Kolacja wigilijna przy tradycyjnych świątecznych potrawach była dopełnieniem całego spotkania.
Nie bylibyśmy sobą, gdyby podczas tego wieczoru nie doszło do rozmów z Sybirakami. Chcieliśmy poznać Ich trochę bliżej i usłyszeć choć krótkie fragmenty wspomnień. W czasie Wigilii niektórym łatwiej było wspominać.
Oczywiście pożegnaliśmy się z słowami: Do zobaczenia za rok na kolejnym opłatku.

tekst: Katarzyna Brauza
zdjęcia: fot.powiatzgorzelecki.pl