Święto Niepodległości

11 listopada 1918 roku był bardzo radosnym dniem dla wszystkich Polaków. Tego dnia bowiem, po 123 latach bycia pod zaborami, Polska odzyskała niepodległość. Dlatego co roku 11 listopada obchodzimy nasze święto narodowe - Święto Niepodległości.

Z tej okazji 10 listopada na godzinach wychowawczych odbył się w naszej szkole apel, przygotowany przez młodzież różnych klas pod opieką nauczyciela języka polskiego, pana Sylwestra Kotrysa.
Uroczystość przebiegła w dwóch częściach.
W pierwszej części zaprezentowano w formie spektaklu wiadomości historyczne. Czworo uczniów w obrazowy sposób przedstawiło losy naszej Ojczyzny, począwszy od zaborów a skończywszy na wydarzeniach współczesnych- upadku komunizmu w Polsce. Podsumowaniem inscenizacji było obejrzenie przez gimnazjalistów intrygującego wideoklipu o równie ważnych bohaterach walczacych za kraj - Żołnierzach Wyklętych.

Tym sposobem uczniowie naszej szkoły przekonali się, że współczesną wolną Polskę zawdzięczamy wielu patriotom: "tym co szli z Krakowa z Kościuszką, tym co jęczeli pod pruskim butem i umęczeni ginęli w śniegach Sybiru. Ale też tym Polakom, którym zawdzięczamy teraźniejszą wolność. Bohaterom II wojny światowej i robotnikom roku 80-tego.
Oni wszyscy stoją u granic naszej Ojczyzny, dając świadectwo jej istnieniu".

Następnie dwóch uczniów klas trzecich - Dawid Nowakowski oraz Karol Matkowski zrobili krótką prelekcję o patriotyzmie. W przystępny sposób przybliżyli gimnazjalistom, czym był kiedyś patriotyzm, a jak go współcześnie spostrzegamy. Zaprezentowali także krótką charakterystykę wybranych patriotów oraz wyjaśnili, jak każdy z nas może przysłuzyć się Polsce. Wykład zakończyli ciekawym materiałem dydaktycznym o symbolach narodowych.

Święto Niepodległości jest odchodzone niezwykle uroczyście. Jest to dzień wolny od nauki oraz pracy. Na wielu domach, w tym urzędach i placówkach oświatowych powiewa biało-czerowna flaga. Są również składane kawiaty pod pomnikami bohaterów. Pamietajmy, że Święto Niepodległości jest jednym z najważniejszych świąt dla Polaków.

Zapraszamy do galerii zdjęć: