Kampania przeciw dopalaczom

„Działania profilaktyczne to te, które stwarzają człowiekowi okazję do aktywnego uczestnictwa w gromadzeniu doświadczeń powodujących wzrost jego zdolności do radzenia sobie w potencjalnie trudnych sytuacjach życiowych.”

(Gerard  Edwards, doradca ds. profilaktyki)

W dniach 5-6.10.2015r. gościliśmy w naszej szkole Pana Leopolda Lisickiego, przedstawiciela Stowarzyszenia Profilaktyki i Profesjonalnej Pomocy Osobom Uzależnionym „Subsidium”.
W odpowiedzi na naszą prośbę, w związku z trwającym w naszej szkole miesiącem kampanii przeciw dopalaczom, Pan Lisicki przeprowadził we wszystkich klasach warsztaty pt.”Ryzyko uzależnień- szukanie własnej tożsamości”. Uczniowie pracowali metodami aktywnymi: była praca indywidualna i grupowa, burza mózgów, scenki. Mieli okazję ćwiczyć odmawianie, obserwowali zachowania rówieśników, korygowali własne błędy. Prowadzący inspirował młodzież do własnych przemyśleń, weryfikowania posiadanych przekonań na temat działania alkoholu, papierosów i narkotyków oraz samodzielnego stawiania pytań: Jak samemu chronić się przed uzależnieniem? Jak można pomóc osobie uzależnionej, będąc kolegą czy członkiem rodziny? Uczniowie mieli możliwość zdobycia wiedzy i umiejętności pozwalających na świadome zachowanie abstynencji w wieku młodzieńczym i zrozumienia mechanizmu uzależnienia (alkohol, narkotyki, dopalacze). Celem warsztatów było też uświadomienie uczniom jak ważne w życiu jest podejmowanie dobrych decyzji, a także że uzależnienie to choroba, która stopniowo przejmuje władzę nad człowiekiem i zmienia jego system wartości.