Przedstawienie z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Leśnej

11 listopada 2018 roku przypada setna rocznica odzyskania niepodległości przez nasz kraj- Polskę. Nasi przodkowie od wieków pragnęli żyć w ojczyźnie pozbawionej kajdan, które zniewalają myśli, słowa i umysły. Jak wiadomo i po odzyskaniu niepodległości nasi ojcowie, dziadkowie i pradziadkowie był poddawani wielu próbom, zawirowaniom wojennym i okupacyjnym.  Dlatego też w 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, grupa teatralna Oniryczni, składająca się z uczniów Szkoły Podstawowej w Jerzmankach i ich nauczyciela pana Sylwestra Kotrysa, zaprosiła parafian Kościoła pw. św. Jana Chrzciciela w Leśnej  na spektakl pt. „Traktuj innych tak, jakbyś chciał, aby Ciebie traktowano”.

Spektakl opowiadał o  losach polskiej rodziny w przedwojennej, a następnie okupowanej Warszawie, o tragedii powstania warszawskiego, a także o byciu przyjacielem, patriotą a przede wszystkim człowiekiem. Historia ta przedstawiona została z perspektywy kilkuletniego chłopca o imieniu Marcin, który na początku nie rozumiał narastających niepokojów, jednak z czasem zderzył się z konsekwencjami,  jakie ze sobą niesie wojna. Chłopiec musiał szybko dojrzeć i pojąć, iż podczas pożogi wojennej, okupacji, eksterminacji i holokaustu nie ma miejsca na dzieciństwo.

Sztuka autorstwa pana Sylwestra Kotrysa zilustrowała jeden z przykładów silnej więzi między Polakami a Polską podczas II wojny światowej. Oddała hołd dla walczących za to, abyśmy mogli żyć obecnie w wolnej Polsce i dbać o jej niepodległość.