Menu

Nadanie Sztandaru Szkole Podstawowej im. Sybiraków w Jerzmankach

„Sztandar to symbol, świętość. Jego miejsce tkwi gdzieś między hymnem narodowym a przysięgą wojskową”.

                                                           Prymas Tysiąclecia Kardynał Stefan Wyszyński

Sztandar jest uznawany za symbol najważniejszych wartości, miłości do Ojczyzny, wierności, honoru i męstwa. Stanowi on znak państwa, jednostki wojskowej, organizacji, kościoła lub szkoły. Uczniowie oddają mu cześć podczas najważniejszych wydarzeń: rozpoczęcia i zakończenia roku szkolnego, święta Patrona, uroczystości patriotyczno-religijnych, świąt narodowych oraz innych uroczystych apeli. Sztandar jest jak znak rozpoznawczy. To symbol tradycji i historii. Łączy tych, którzy opuszczają progi szkoły, jak i obecnych oraz przyszłych jej uczniów. Niezwykłe wyróżnienie, zaszczyt i przywilej spotyka osoby, które wchodzą w skład pocztu sztandarowego.

            W Szkole Podstawowej im. Sybiraków w Jerzmankach miała dziś miejsce piękna patriotyczna uroczystość – nadanie sztandaru. Nie bez powodu działo się to w dniu 17 września, jest to bowiem data pamiętna dla naszego narodu, data napaści Rosji Sowieckiej na Polskę w 1939r.

            W kościele pw. św. Franciszka z Asyżu w Jerzmankach odbyła się uroczysta msza święta, podczas której biskup Marek Mendyk poświęcił sztandar w obecności zaproszonych gości oraz społeczności szkolnej, a w wygłoszonej homilii nawiązał do słów Prymasa Tysiąclecia mówiących o symbolice sztandaru. Dalsza część uroczystości przebiegała na sali gimnastycznej w SP w Jerzmankach. Wójt Gminy Piotr Machaj przekazał sztandar na ręce pani Dyrektor, która następnie oddała ten symbol w ręce Pocztu Sztandarowego w składzie: chorąży - Paweł Nadolny (kl. 8b) oraz asysta: Julia Brodzińska i Weronika Burlikowska (kl. 8a). Po ślubowaniu i prezentacji nowego symbolu szkoły zajął on miejsce wśród Pocztów Sztandarowych obecnych na Sali.

W części oficjalnej pani Dyrektor Renata Mikołajów przedstawiła działania szkoły upamiętniające Patrona – Sybiraków: spotkania ze Świadkami Historii, marsze sybirackie Ziemi Zgorzeleckiej, uczestnictwo w ogólnopolskich zjazdach szkół i placówek noszących imię Sybiraków oraz ostatnie wydarzenie – posadzenie przed szkołą drzewa pamięci. Następnie głos zabierali goście – wójt Gminy Piotr Machaj, z-ca Dolnośląskiego Kuratora Oświaty – Janusz Wrzal, radny Sejmiku Dolnośląskiego Kazimierz Janik, dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w  Zgorzelcu Bogusława Witkowska, prezes ZNP oraz prezes Stowarzyszenia Strażnicy Pamięci Ziemi Zgorzeleckiej – Janina Słabicka, przedstawiciele Sybiraków – pani Irena Szostak, pan Mieczysław Staryków oraz wiceprezes Zarządu Sybiraków z Jeleniej Góry – Leokadia Halicka. Usłyszeliśmy mnóstwo komplementów, słów uznania, życzeń, podziękowań, garść wspomnień, a na ręce pani Dyrektor złożono też piękne kwiaty i cenne pamiątki oraz prezenty.

W drugiej części uroczystości zgromadzeni na sali goście obejrzeli spektakl w wykonaniu uczniów szkoły, wyreżyserowany przez polonistę Sylwestra Kotrysa. Kanwą opowieści były losy dwóch sióstr, które przeżyły deportację i dane im było wrócić do Polski. Wspomnienia te przeplatały się z pięknymi utworami wykonywanymi przez uczennice szkoły, którym akompaniowała na gitarze pani Dyrektor.

Uroczystość ta nie byłaby tak odświętna, gdyby nie obecność orkiestry KWB Turów, która wzbogacała zarówno ceremoniał mszy świętej, jak i akademię szkolną.

Należy dodać, że rok 2018 jest dla Sybiraków szczególny, gdyż obchodzą Oni 90. Rocznicę utworzenia Związku Sybiraków. Zaś dla wszystkich Polaków jest to jeszcze ważniejszy rok – rok Stulecia Niepodległości. Nasze dzisiejsze Święto wpisuje się w ogólnopolskie obchody tej rocznicy. Jest także elementem wychowania dzieci i młodzieży w duchu miłości do Ojczyzny, poszanowania jej historii i tradycji.

                                                                                               Katarzyna Brauza