Program edukacyjny z zakresu profilaktyki uzależnień

29 maja 2018 roku w naszej szkole miało miejsce spotkanie dotyczące profilaktyk uzależnień, które zorganizował pan Sylwester Kotrys.  Wraz z grupką młodzieży z kółka teatralnego zaprosił całą społeczność szkolną na swój autorski spektakl pt. „Gra w życie o życie”.

Historia w przedstawieniu dotyczyła nastolatka, który otrzymał zaproszenie od kolegi z klasy do gry udostępnianej na telefon. Zabawa polegała na wykonywaniu zadań, jakie chłopiec otrzymywał od nieznajomej osoby. Początkowe zadania, z pozoru łatwe i śmieszne, uzależniały chłopca. W efekcie końcowym wdał się on w konflikt z najbliższym otoczeniem, co doprowadziło do wielu dramatów. W tym samym czasie widzowie dostrzegali także problem alkoholowy jego matki, która z dnia na dzień coraz bardziej się w nim pogrążała. Uciekając w alkohol, skrywała przed synem smutną prawdę – konflikt małżeński, z którym nie mogła sobie poradzić.

Przedstawienie miało na celu pokazanie problemu uzależnień. Uzależnić się można od wielu rzeczy – alkoholu, narkotyków, hazardu, gier, telewizji, słodyczy i wielu innych.

Historia chłopca i jego przyjaciół nie wydarzyła się naprawdę, ale ukazane w scence alkoholizm, lekomania czy wyzwania takie jak połkniecie kapsułki do prania, zjedzenie łyżki cynamonu, podpalenie się mają niestety miejsce! Zabawa w challenge, czyli zabawa w wyzwania istnieje  i zbiera śmiertelne żniwo. Aplikacje z wyzwaniami też istnieją! Stają się bardzo popularne ze względu na przeżycie czegoś ciekawego w nudnym życiu, kuszą otrzymaniem jakiejś ciekawej nagrody. Z pozoru są grą w niesamowite i atrakcyjne życie, a w efekcie są grą o życie oraz powodem cierpienia i w konsekwencji śmierci.

Po spektaklu zabrali głos zaproszeni goście z Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Zgorzelcu oraz ze Stowarzyszenia Profilaktyki i Profesjonalnej Pomocy Osobom Uzależnionym "SUBSIDIUM", którzy zrobili dla uczniów pogadankę oraz warsztaty terapeutyczne. Duże zainteresowanie wzbudzały specjalne gogle ukazujące człowieka pod wpływem środków odurzających. Młodzież miała okazję przekonać się, jak wielkim zagrożeniem dla prawidłowego funkcjonowania człowieka, jego zdrowia i życia są używki oraz inne substancje uzależniające.

Niewątpliwie taka lekcja z profilaktyki uzależnień jest jedną z  najatrakcyjniejszych formą przekazu trudnych informacji. Dzięki czemu na długo pozostanie ona w pamięci uczniów.

Napisał: Sylwester Kotrys