Uroczystość 73. Rocznicy wyzwolenia obozu jenieckiego Stalag VIIIA

W piątek o godz. 12 00 uczestniczyliśmy w obchodach 73. Rocznicy wyzwolenia obozu jenieckiego Stalag VIIIA w Zgorzelcu. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas 5a i 6a, pod opieką pań Katarzyny Brauzy i Wioletty Skrzypińskiej - Dziekońskiej. Program  obejmował uroczystości patriotyczne w Miejscu Pamięci Narodowej Stalag VIIIA pod Pomnikiem upamiętniającym wszystkich jeńców, którzy w czasie II wojny światowej przez ten obóz przeszli lub w nim zginęli. Następnie odbyła się modlitwa ekumeniczna prowadzona przez duchownych różnych wyznań, podobnie jak różnych wyznań byli jeńcy stalagu – Polacy, Francuzi, Belgowie, Brytyjczycy, Rosjania, Jugosławiania, Włosi. Momentem końcowym było złożenie wiązanek pod Pomnikiem Pamięci, przez przybyłych gości – samorządowców, szkoły i uczniów, przedstawicieli wrocławskiego IPN oraz liczną grupę studentów uniwersytetu III. wieku.

W drugiej części uroczystości wysłuchaliśmy koncertu, który rozbrzmiewał w murach Europejskiego Centrum Edukacyjno-Kulturalnego Meetingpoint Music Messiaen. Wykonawcami utworów na gitarę, skrzypce i fortepian byli uczniowie Szkoły Muzycznej ze Zgorzelca.

Po koncercie wszyscy gości mogli skorzystać z poczęstunku oraz obejrzeć wystawy prezentowane w Centrum. Nasi uczniowie mieli też krótką lekcje historii na terenie obozu oraz wizytę na tarasie widokowym.

Jest to cenne doświadczenie dla naszym najmłodszych uczniów. Niektórzy z nich po raz pierwszy znaleźli się w tym miejscu i usłyszeli o tamtych wydarzeniach. Warto tam wrócić – może z rodziną, może ze znajomymi i samemu dowiedzieć się nieco więcej o miejscu, które jest przecież wpisane w krajobraz Zgorzelca i jego historię.

Katarzyna Brauza