Konkurs historyczny o Sybirze i Sybirakach

V edycja  Konkursu historyczno-recytatorskiego o Sybirakach i Syberii dla szkół podstawowych rozstrzygnięta.

22 marca 2018r. od godziny 9.00 do 11.45 trwały zmagania uczniów klas czwartych reprezentujących szkoły podstawowe Gminy Zgorzelec – Łagowa, Osieka Łużyckiego, Trójcy i Żarskiej Wsi.

Konkurs składał się z dwóch części: wykładu opartego na prezentacji multimedialnej na temat geografii Syberii, który przedstawiła polonistka pani Joanna Krawczak. Następnie uczniowie wysłuchali wykładu o historii zesłań Polaków na Sybir na przestrzeni minionych stuleci, który zaprezentowała pani Katarzyna Brauza – nauczyciel historii.

Po tej części nastąpiła krótka -15minutowa przerwa, która pozwoliła uczestnikom na skorzystanie z poczęstunku oraz zapoznanie się ze zgromadzonymi w gabinecie historii pamiątkami i symbolami sybirackimi. Był to także czas na rozmowy z uczniami na temat historii rodzinnych i dowiedzenie się, czy dzieci mają wiedzę na temat losów swoich przodków.

W drugiej części uczniowie wykonywali zadania zaproponowane  przez organizatorów. Były to: wykreślanka z ukrytymi postaciami słynnych Sybiraków, ułożenie puzzli przedstawiających znak Związku Sybiraków, łowienie ryb w imitacji jeziora Bajkał oraz wykonanie zabawki z gałązek brzozowych i sznurka.

W tym roku zwycięstwo zgarnęli uczniowie Szkoły Podstawowej w Żarskiej Wsi, drugie miejsce przypadło Szkole Podstawowej w Łagowie, na trzecim miejscu znalazła się Szkoła Podstawowa w Osieku Łużyckim , a na czwartym drużyna ze Szkoły Podstawowej w Trójcy, choć walczyła z ogromnym zapałem. W konkursie na pewno potrzebne było duże opanowanie i skupienie, dobre zgranie całej grupy, a także spora doza szczęścia.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody, zaś dla szkół przekazano grę edukacyjną oraz tomik poezji sybirackiej.

Ogromne słowa podziękowania kierujemy do opiekunów – Joanny Krawczak, Magdaleny Kłosowskiej, Beaty Aniszkiewicz i Tadeusza Malczyka za przygotowanie drużyn do konkursu.

Gratulujemy zwycięzcom, ale tradycyjnie już wyrazy uznania należą się wszystkim uczestnikom.

Katarzyna Brauza