Wykład "Wojsko Polskie poza granicami Państwa"

Święto Niepodległości, obchodzone przez Polaków w dniu 11 listopada, w tym roku uczciliśmy w wyjątkowy sposób. Młodzież szkolna spotkała się z przedstawicielami Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa. Goście przyjechali z Warszawy, aby opowiedzieć uczniom o udziale polskich żołnierzy w misjach wojskowych poza granicami naszego państwa. W trakcie wystąpienia głos zabierali weterani oraz czynni żołnierze Wojska Polskiego, którzy opowiadali o własnych doświadczeniach podczas misji. Był czas na powtórkę z historii, przypomnienie bohaterów walk o niepodległość Polski oraz konkurs wiedzy na temat szeroko pojętej wojskowości. Nie zabrakło akcentów związanych z Patronem Szkoły – wysłuchaliśmy Hymnu Sybiraków, a wśród zaproszonych gości znaleźli się Sybiracy – pani Larysa Ługowska i pan Zbigniew Brodniak.

Na zakończenie było pamiątkowe zdjęcie. Jednak jestem przekonana, że największą wartością tego spotkania była wstrząsająca wiedza pozostawiona w głowach wielu osób biorących udział w tym wydarzeniu – zarówno uczniów, jak i dorosłych.

Katarzyna Brauza