Sprawozdanie z realizacji tematu wychowawczego na wrzesień: patron

We wrześniu zostało zrealizowane hasło: patron.   Za zagadnienie odpowiadała klasa IIb pod opieką wychowawców: pani Katarzyny Brauzy oraz pana Sylwestra Kotrysa.

Cele uroczystości:

•          ukazanie polskiej martyrologii, cierpienia Polaków skazanych na deportację na Sybir,

•          uwrażliwienie na piękno ojczystej poezji patriotycznej,

•          kształcenie postawy szacunku do symboli narodowych, właściwego zachowania podczas uroczystości.

Tematykę tę przeprowadzono pod postacią uroczystej akademii, która odbyła się dnia 15 września 2017 roku. Apel został połączony z Dniem Sybiraka.

Uroczystość przybrała formę słowno- muzyczną i poruszała kwestię haniebnej napaści Związku Radzieckiego na Polskę – 17 września 1939r.

Podczas akademii przeprowadzono wywiad z panią Franciszką Adamenko, która dla uczniów naszej szkoły jest przykładem żywej historii o zesłaniu Polaków w głąb Rosji. Sybiraczce zadano kilka pytań dotyczących wspomnień z lat młodzieńczych, kiedy to doświadczała wielu strasznych przeżyć wojennych, a przede wszystkim deportację na nieludzką ziemię, czyli Sybir. Rozmowa była przeplatana z recytacjami w wykonaniu uczniów oraz z prezentacjami multimedialnymi ukazującymi cierpienie zesłańców.

Na koniec zabrała głos pani wicedyrektor, dziękując uczniom klasy IIb i jej wychowawcom za przygotowany apel.

Przygotował: Sylwester Kotrys