Bezpieczeństwo w sieci

W ramach działań profilaktycznych realizowanych w naszej szkole , w dniu dzisiejszym 12.09.2017r. odbyło się spotkanie z przewodniczącą Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego p. Bogumiłą Hamielec oraz przedstawicielem Policji p. Jarosławem Szatkowskim. Tematem spotkania było bezpieczeństwo w sieci. Prowadzący starali się uświadomić uczniom, że Internet, który jest olbrzymim dobrodziejstwem naszych czasów, niesie ze sobą liczne zagrożenia. Jednym z nich jest cyberprzemoc. Omówione zostały najczęściej występujące formy przemocy w wykorzystaniem sieci i telefonu komórkowego: nękanie, straszenie, publikowanie ośmieszających zdjęć i filmów, szantaż, podszywanie się za kogoś innego, pisanie obraźliwych komentarzy i wyzwisk. Policjant ostrzegał uczniów przed pochopnym udostępnianiem w Internecie swoich danych osobowych, zdjęć i filmów. Zwrócił także uwagę na konieczność ograniczonego zaufania do osób poznanych w sieci. Zachęcał uczniów do tego, aby w sytuacji zagrożenia szukali wsparcia u dorosłych – rodziców, nauczycieli i innych zaufanych osób. Pani Hamielec omówiła różne rodzaje przemocy, z którymi uczniowie mogą spotykać się też w domach rodzinnych. Poinformowała, gdzie można szukać pomocy w takich sytuacjach, a wychowawcom przekazała materiały dot. sposobów reagowania na przemoc.

Spotkanie to  z pewnością przyczyni się do wzrostu świadomości uczniów na temat różnego rodzaju niebezpieczeństw także tych, na jakie narażeni  są w wirtualnym świecie.