IV edycja Konkursu historyczno-recytatorskiego o Sybirakach i Syberii

IV edycja  Konkursu historyczno-recytatorskiego o Sybirakach i Syberii dla szkół podstawowych rozstrzygnięta.

Dzisiaj, tj. 7 marca 2017r. od godziny 9 00 do 11 30 trwały zmagania uczniów reprezentujących szkoły podstawowe Gminy Zgorzelec. Uczniowie musieli wykazać się wiedzą historyczną rozwiązując test składający się z 28 pytań. Następnie każda szkoła przedstawiała przygotowaną wcześniej prezentację o znanym Sybiraku. Trzecią konkurencją były popisy recytatorskie, a ostatnią – sprawdzenie znajomości hymnu Sybiraków zapisanego w formie szyfru do odczytania przy pomocy klucza.

Jury konkursu w składzie: Sybiraczka – Franciszka Adamenko, gminna szefowa oświaty - Małgorzata Dzięcielska oraz polonistka w Gimnazjum – Ewa Mazur miały trudne zadanie. Prezentacje stały na bardzo wysokim poziomie, podobnie jak recytowane przez uczniów wiersze Szymborskiej, Asnyka i innych polskich poetów. Jak się okazało najtrudniej było oczytać szyfr, ale i tak wszystkie szkoły poradziły sobie z zadaniem.

Ostatecznie zwyciężyła drużyna z Osieka Łużyckiego w składzie Weronika Ołów, Anna Woźniak i Szymon Bogusławski. Na drugim miejscu uplasowała się szkoła z Żarskiej Wsi, którą reprezentowali Ola Kociemba, Anna Chalewska i Wiktoria Ruszkiewicz. Na trzecim miejscu ex aequo znalazły się szkoły w Łagowie – Agata Prawelska, Marcin Brodniak i Wiktor Gładysz oraz szkoła w Trójcy – Oliwia Zadwórna, Ania Śmigielska i Julia Brodzińska.

Ogromne słowa podziękowania dla opiekunów – Joanny Krawczak, Katarzyny Cwenar, Tadeusza Malczyka i Krzysztofa Bogdanowicza za przygotowanie podopiecznych do konkursu.

Gratulujemy zwycięzcom, ale tradycyjnie już wyrazy uznania należą się wszystkim uczestnikom.

Katarzyna Brauza