Święto Szkoły – 10 lutego 2017r.

Ani się obejrzeliśmy, jak siódmy raz obchodziliśmy Święto Szkoły. Tak, to już tyle lat minęło od nadania naszemu gimnazjum imienia Sybiraków. Serdeczne słowa podziękowania kierujemy do wszystkich Gości, którzy w tym roku bardzo licznie przybyli na uroczystość rocznicową. Naturalnie największe wyrazy uznania należą się Sybirakom – pani Irenie Szostak i panom Zbigniewowi Brodniakowi, Janowi Matwiejczykowi i Rafałowi Paszkowi, którzy mimo swego wieku chcieli być z nami w tym ważnym dniu.

Pani Dyrektor Renata Mikołajów podczas przemówienia wspomniała, iż od momentu nadania imienia Sybiraków już ok. 500 uczniów ukończyło Gimnazjum w Jerzmankach, wynosząc z naszej szkoły wiedzę o Patronie. Dzieje się to dzięki uroczystościom takim, jak ta, która miała miejsce w piątek – 10 lutego 2017r. Nagrodzony owacjami na stojąco program artystyczny był dziełem pani Małgorzaty Cofty i grupy sześciorga uczniów oraz trzyosobowego chóru, któremu akompaniowała pani Dyrektor. Całość wzbogacał pokaz slajdów zebranych przez panią Marię Matyjasik.

Wystąpienia Gości – pana Wójta Piotra Machaja, księdza dziekana Macieja Wesołowskiego oraz Sybiraków – pani Ireny Szostak i pana Zbigniewa Brodniaka upewniają nas w słuszności wyboru drogi wychowania patriotycznego poprzez budowanie jej wokół Sybiraków. Zesłańcy mogą być dla młodzieży pięknym wzorem wiary, nadziei i miłości do Ojczyzny.

Druga  część uroczystości to tradycyjnie turniej wiedzy o Patronie o Puchar Pani Dyrektor. Młodzież zmagała się w konkurencjach wiedzowych z geografii i historii. Dla urozmaicenia można też było wykazać się zdolnościami plastycznymi, w konkurencji „Pejzaż Syberii”. Ponadto uczniowie układali puzzle, śpiewali hymn szkoły, przekazywali wiadomości za pomocą głuchego telefonu oraz musieli wykazać się sprawnością w łowieniu ryb w rzece, podobnie jak robili to Sybiracy. W jury konkursu zasiedli jako przewodnicząca pani wicedyrektor Anna Kotlarek, pani Danuta Soboń – kierownik gospodarczy, pani pedagog – Wioletta Dziekońska-Skrzypińska oraz przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego – Jowita Biesiadecka.

Ta część Święta Szkoły to nie tylko rywalizacją pomiędzy klasami, jest to także świetna zabawa, w którą włączają się również wychowawcy oraz cała społeczność szkolna. Niestety zwycięzca może być tylko jeden i z dużą przewagą udało się to klasie 3b, która na najbliższy rok zarekwirowała Puchar Pani Dyrektor. Osiem punktów mniej zdobyła klasa 3a, a na trzecim miejscu ex aequo uplasowały się obie klasy pierwsze. Na pocieszenie warto wspomnieć, że pozostałe klasy uzyskały jeden, dwa lub trzy punkty mniej niż pierwszaki, zatem walka była bardzo wyrównana i trzeba podkreślić, że nie ma tu przegranych. Każdy, kto zaangażował się w piątkową uroczystość, może czuć się jak zwycięzca.

Z życzeniami bezpiecznych ferii i szczęśliwego powrotu do szkoły młodzież i nauczyciele rozpoczęli zasłużony czas wypoczynku zimowego.

Katarzyna Brauza