Spotkanie ze Świadkiem Historii

Z okazji Dnia Sybiraka przypadającego w dniu 17 września, najmłodsi uczniowie gimnazjum, tj. klasy 1a i 1b uczestniczyli w spotkaniu ze Świadkiem Historii – Sybiraczką z Sulikowa panią Franciszką Adamenko. Od kilku lat pani Frania opowiada kolejnym rocznikom gimnazjalistów o losach swojej rodziny, wywiezionej do obwodu chabarowskiego w 1950r.  Jak widać na zdjęciach, uczniowie byli mocno zasłuchani we wspomnienia pani Frani. Była to opowieść o wygnaniu z domu i uwięzieniu całej rodziny na kilka miesięcy w więzieniu w Brzeżanach, potem wywózka na kraniec Azji i walka o przetrwanie, ciężka praca rodziców, głód, śmierć dziadka, rosyjska szkoła i przyjaźń na całe życie z Ukrainką – Anią, a także matka, która uczyła panią Franię pisać i czytać po polsku ze śpiewnika z kolędami – jedynej polskiej książeczki zabranej z domu.

Pani Frania przekazała dla gimnazjum bardzo cenną pamiątkę – swoją nagrodę szkolną, którą otrzymała w 1953r. po ukończeniu trzeciej klasy szkoły podstawowej w Rosji jako bardzo dobra uczennica.

Na zakończenie uczniowie podziękowali swojemu Gościowi bukietem róż, a następnie wspólnie stanęli do zdjęcia pamiątkowego.