III edycja konkursu historyczno – recytatorskiego o Sybirakach i Syberii dla szkół podstawowych – 23.02.2016r.

Już trzeci raz gościliśmy w Gimnazjum uczniów szkół podstawowych z naszej gminy. Okazją była kolejna edycja konkursu historyczno-recytatorskiego o Sybirakach i Związku Sybiraków. Szkoły walczyły w składach: Łagów – Kasia Winnicka, Wojtek Florek i Feliks Garbowski,  Osiek Łużycki – Oliwia Chomicka, Weronika Ołów i Szymon Bogusławski, Trójca – Wiktoria Zagrodnik, Weronika Nieścierowicz i Zofia Matkowska oraz Żarska Wieś reprezentowana przez Wiktorię Ruszkiewicz, Olę Kociembę i Anię Chalewską.

Drużyny zmagały się w czterech konkurencjach, a wysoki poziom rywalizacji oceniało trzyosobowe jury – pani Małgorzata Dzięcielska, Naczelnik Wydziału Oświaty, Promocji i Rozwoju Gminy Zgorzelec, pani Franciszka Adamenko – Sybiraczka oraz polonista - pan Sylwester Kotrys.

Zwycięstwo wywalczyła sobie ekipa z Łagowa, na drugim miejscu znaleźli się uczniowie z Trójcy, a trzecie miejsce zdobyły ex aequo drużyny z Osieka Łużyckiego i Żarskiej Wsi. Dla tych ostatnich szczególne słowa uznania, bo były to uczennice czwartej klasy, a rywalizowały z szóstolasistami.

Konkurs był nie tylko okazją do wykazania się wiedzą, inteligencją i talentem, ale był też sposobnością na lepsze poznanie naszego Gimnazjum i atmosfery panującej w szkole. Zależy nam, aby każdy uczestnik tej rywalizacji został nagrodzony i doceniony za swoją pracę. Podobnie jesteśmy ogromnie wdzięczni opiekunom, że tak trudny temat, jak historia Nieludzkiej Ziemi, przybliżają swoim uczniom. Słowa podziękowania kierujemy do nauczycieli: Tadeusza Malczyka, Katarzyny Cwenar, Stanisława Hrehorów, Krzysztofa Bogdanowicza i Joanny Krawczak za zaangażowanie w przygotowanie podopiecznych.

Dla nas – nauczycieli historii – jest to też rzadka okazja do osobistych rozmów i wymiany doświadczeń, a po konkursie do ciekawych refleksji i nowych pomysłów na kolejne takie imprezy, bo oczywistym jest, że konkurs historyczno-recytatorski o Sybirakach i Syberii dla Szkół Podstawowych na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń szkolnych i gminnych.

Katarzyna Brauza