Święto Szkoły w Jerzmankach

W dniu 29 stycznia 2016 r. w Gimnazjum im. Sybiraków w Jerzmankach odbyło się Święto Szkoły, na które przybyli uczniowie Gimnazjum oraz zaproszeni goście, m.in. Zastępca Wójta Gminy Zgorzelec Marek Wolanin, Przewodniczący Rady Gminy Zgorzelec Wojciech Dobrołowicz oraz Frania Adamenko, Rafał Paszek i Jan Matwiejczyk.

Oficjalna część tej uroczystości poświęcona została dzieciom – Małym Zesłańcom Syberyjskim, ze szczególnym akcentem na losy uczestniczących w akademii Sybiraków – pani Frani Adamenko, panów Rafała Paszka i Jana Matwiejczyka. Młodzież pięknie i wzruszająco opowiedziała o poniewierce i krzywdzie Najmłodszych Sybiraków.

Nikt, kto był 29 stycznia w szkole, nie powinien czuć się przegranym. Konkurs wiedzy o Sybirakach i Syberii, rozegrany w drugiej części, dawał możliwość wykazania się wszystkim. Zatem nie tylko trzyosobowe reprezentacje i artyści tworzący prace plastyczne zasłużyli na podziękowania. Należą się one wszystkim uczniom i wychowawcom, którzy byli razem ze swoimi klasami i pomagali, jak potrafili w zdobywaniu punktów - układali razem puzzle, rozdzielali ziarna, pięknie śpiewali hymn szkoły. Największe sportowe emocje towarzyszyły konkurencji sprawnościowej – tu jednak wygrał wiek i spryt.

Po uroczystości z 29 stycznia jesteśmy bogatsi o nową wiedzę o Nieludzkiej Ziemi. Cieszy niezmiernie to, że nasi najmłodsi uczniowie podjęli walkę ze starszymi klasami i jesteśmy z nich bardzo dumni, bo są kolejnym rocznikiem gimnazjalistów, którzy mogą budować mosty pokoleniowe.

Na podstawie tekstu Katarzyny Brauzy