V Marsz Sybiracki Ziemi Zgorzeleckiej

Już 17 września o godzinie 11:00 z placu przy Gimnazjum im. Sybiraków w Jerzmankach w kierunku Cmentarza Komunalnego w Zgorzelcu wyruszy piąty Marsz Sybiracki.

Społeczność szkolna Gimnazjum im. Sybiraków w Jerzmankach oraz Gmina Zgorzelec serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w V. Marszu Sybirackim Ziemi Zgorzeleckiej, organizowanym w dniu 17 września o godz. 11 00.

Zachęcamy wszystkich mieszkańców Powiatu Zgorzeleckiego do uczczenia wraz z nami pamięci o Sybirakach. W obchodach Dnia Sybiraka może wziąć udział każdy, komu bliska jest pamięć o dniu 17 września 1939r. , a szczególnie ci, których przodkowie przeszli przez piekło „Nieludzkiej ziemi”.

Idea Marszów Sybirackich nawiązuje do historii zesłań Polaków na Sybir z czasów powstań narodowych i deportacji z okresu II wojny światowej. Setki tysięcy Polaków, którzy maszerowali wówczas na wygnanie albo w bydlęcych wagonach zostali wywiezieni na rozległe i nieprzyjazne obszary Syberii czy Kazachstanu proszą dzisiaj o pamięć. Natomiast naszym obowiązkiem jest pamiętać o wszystkich, którzy nie mogli wrócić do Ojczyzny, a ich groby już dawno połknął czas.

PROGRAM UROCZYSTOŚCI
Godz. 11 00
Wymarsz uczestników z placu przy Gimnazjum im. Sybiraków w Jerzmankach. Chętni goście oraz uczniowie idą w kierunku Cmentarza Komunalnego w Zgorzelcu.

Godz. 11 45
Zbiórka pod Pomnikiem Orła Piastowskiego dla wszystkich, którzy nie mogli uczestniczyć osobiście w Marszu z Jerzmanek do Zgorzelca oraz spotkanie z uczestnikami Marszu.

Godz. 12 00
Uroczysty przemarsz całej kolumny przez Cmentarzu Komunalnym pod Pomnik Pamięci Sybiraków.

Ok. godz. 12 15 – do ok. 13 00
Uroczystości patriotyczne: okolicznościowe przemówienia, modlitwa za Sybiraków, apel poległych, złożenie kwiatów i zniczy pod Pomnikiem.