Doradca zawodowy

O mnie

Witam!

Nazywam się Maria Matyjasik, jestem doradcą zawodowym
w Szkole Podstawowej im. Sybiraków w Jerzmankach.

Kim jest Szkolny Doradca Zawodowy?

Jestem osobą, która obiektywnie pomoże określić twoje oczekiwania zawodowe, pomoże  ocenić zainteresowania i uzdolnienia zawodowe oraz wybrać ścieżkę edukacyjną. Udzielę ci wszelkich informacji, pomogę w samodzielnym korzystaniu ze zbiorów, wskażę dodatkowe źródła informacji.

Zadania szkolnego doradcy zawodowego

1. Systematycznie diagnozowuję zapotrzebowania uczniów na informacje i pomoc w planowaniu kształcenia i kariery zawodowej.
  2. Gromadzę, aktualizuję i udostępniam informacje edukacyjne i zawodowe.
  3. Wskazuję uczniom, rodzicom i nauczycielom źródła dodatkowej  informacji o rynku pracy, możliwościach dalszego kształcenia w regionie, kraju i krajach UE oraz o możliwościach zatrudnienia.
  4. Udzielam indywidualnych porad edukacyjnych i zawodowych uczniom i ich rodzicom /rozmowy doradcze/.
  5. Opracowuję konspekty i przeprowadzam grupowe zajęcia aktywizujące  uczniów do świadomego planowania własnej ścieżki edukacyjnej i zawodowej.
  6. Przeprowadzę wśród uczniów testy pozwalające określić cechy osobowości i predyspozycje zawodowe.
  7. Kieruję uczniów z problemami do poradni psychologiczno-pedagogicznej w celu uzyskania specjalistycznych porad indywidualnych.
  8. Koordynuję działania szkoły w zakresie realizacji zadań Wewnątrzszkolnego Systemu Doradztwa Zawodowego.
  9. Współpracuję z instytucjami zajmującymi się doradztwem zawodowym i pośrednictwem pracy.