III Zjazd Sybiracki

III Ogólnopolski Zjazdu Dyrektorów Szkół i Placówek oraz Prezesów Stowarzyszeń, noszących imiona upamiętniające Zesłańców Sybiru,
„BUDUJEMY MOSTY POKOLENIOWE”,

6-8 czerwca 2013

W dniach 6-8 czerwca 2013 wielka RODZINA SYBIRACKA szkół, placówek i stowarzyszeń gościła na terenie Gminy Zgorzelec na III Ogólnopolskim Zjeździe Dyrektorów Szkół i Placówek oraz Prezesów Stowarzyszeń, noszących imiona upamiętniające Zesłańców Sybiru, pod hasłem „BUDUJEMY MOSTY POKOLENIOWE”. Gospodarzem i finansującym w głównej mierze był Wójt Gminy Zgorzelec – Kazimierz Janik, a organizatorem Gimnazjum im. Sybiraków w Jerzmankach. Pozostałe środki przekazali Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych z Warszawy i Starostwo Powiatowe w Zgorzelcu. Uczestnicy:
* Dom dla Dzieci z Szymonowa – pierwsza w Polsce placówka, która przyjęła za patrona Sybiraków;
* 19 szkół (Kalinowo, Netta, Tarnów, Grudziądz, Szczecin, Chełm, Świebodzice, Jerzmanki, Nowe Piekuty, Bolesławiec, Olsztyn, Zaczarnie, Lubawka, Toruń, Augustów, Nowy Sącz, Łódź, Białystok. Kobierzyce);
* 6 Stowarzyszeń (Nowy Sącz, Wrocław, Białystok, Zielona Góra, Augustów, Szczecin),
przyjechali do nas z najdalszych zakątków Polski.
Spotkali się już po raz trzeci (poprzednio w Nowym Sączu i w Augustowie), aby dzielić się doświadczeniami i pomysłami na współpracę z Sybirakami.
Dla Sybiraków rozsianych po całym świecie zegary zaczynają już coraz szybciej bić. „Żywe lekcje historii”, które młodzież uwielbia, staja się coraz rzadsze. Trzeba więc szukać innych dróg przekazywania historii o ich tragicznym losie. Placówki, które zobowiązały się do zachowania pamięci o Golgocie Wschodu poprzez obranie za patrona Sybiraków chcą się z tego zadania jak najlepiej wywiązać. Działają bardzo aktywnie, mają mnóstwo cudownych pomysłów i podczas tych zjazdów mają właśnie okazję się nimi dzielić. Jest to bardzo owocne, o czym przekonaliśmy się, słuchając trzech zajmujących prezentacji o wdrażaniu pomysłów z I i II zjazdu. Mamy nadzieję, że i ten w Jerzmankach też taki będzie.
Dowodem na aktywność dyrektorów i prezesów stowarzyszeń „w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej” były też liczne odznaczenia wręczane podczas zjazdu: medal Pro Patria odebrało  9 osób, srebrne Odznaki Honorowe za zasługi dla Związku Sybiraków dwie osoby, natomiast nasz Wójt, Kazimierz Janik uhonorowany został Złotą Odznaką Honorową za zasługi dla Związku Sybiraków.
Program trzydniowego pobytu był bardzo bogaty. Sytuację historyczno-społeczną Ziem Odzyskanych przedstawił przyjezdnym Dyrektor Muzeum Łużyckiego w Zgorzelcu, Piotr Arcimowicz; odbyło się wiele dyskusji, zarówno formalnych jak i  kuluarowych; pracowano w zespołach metodą warsztatową, tworząc bank pomysłów do wykorzystania dla wszystkich szkół i placówek współpracujących z Sybirakami; dyskutowano o formach współpracy pomiędzy szkołami, kołami ZS i stowarzyszeniami. Ponadto organizatorzy umożliwili gościom poznanie uroków Trójstyku: zwiedzili Oni Görlitz, zobaczyli „największą w Europie dziurę w Ziemi”, czyli Kopalnię Odkrywkową Węgla Brunatnego Turów w Bogatyni, Góry Żytawskie, Klasztor w Marienthalu, a także Spytków jako wioskę czarów i magii, gdzie panie ze Stowarzyszenia „Spytków bez granic” ugościły uczestników zjazdu pysznymi daniami regionalnymi własnego pomysłu i wykonania. Przewodnik Marek Bader okazał się wspaniałym rzecznikiem naszego terenu, a uczestnicy zjazdu dziękowali, pisząc m.in.: „jestem pod wrażeniem piękna tej Ziemi i Waszej gościnności”
Podczas formułowania wniosków końcowych z III Zjazdu pojawiły się nowe pomysły do dalszej współpracy: konkursy i turnieje dla uczniów szkół i placówek Sybirackich. Może to być wyzwanie dla organizatorów kolejnego, IV zjazdu w Toruniu.
Goście odjeżdżali od nas pełni uznania dla organizacji i gościnności, a także mile zaskoczeni licznymi atrakcjami turystycznymi naszego regionu. Pełnię zadowolenia dopełniła pogoda, która przez czas trwania zjazdu nam dopisywała. Było ciepło i słonecznie, co po tylu dniach deszczu przed zjazdem  i kataklizmach po zjeździe wydaje się znakiem opatrzności.
Serdeczności, uściski, łzy, wymiana adresów, zaproszenia… to wszystko dowodzi, że staliśmy się już jedną wielką Rodziną Sybiracką, łączącą pokolenia!