Menu

Nadanie imienia

To było tam, to było tak…

te słowa rozpoczynają nasz hymn. Jest on wspomnieniem o wywózkach Polaków na Sybir. Dzisiaj wspomnieniem jest też nadanie imienia naszej szkole.

W piątek 29 stycznia 2010 roku nasze gimnazjum (do tej pory bezimienne) otrzymało duży prezent, imię. Zamiast Gimnazjum w Jerzmankach jest teraz Gimnazjum im. Sybiraków w Jerzmankach.

Cała uroczystość nadania imienia szkole była bardzo podniosła. Rozpoczęliśmy ją w kościele w Jerzmankach uroczystą Mszą św., podczas której został poświęcony sztandar przez ks. Dziekana. W szkole zaczęło się od przemówień, jednym z nich było wspomnienie pani Agnieszki Celuch, byłej dyrektorki naszego gimnazjum. Przemawiała także obecna Pani Dyrektor, Renata Mikołajów. Przemawiali również nasi goście: Pani Bożena Dudzińska – wice Prezes Zarządu Głównego Związku Sybiraków w Warszawie i jednocześnie Prezes Zarządu Oddziału w Jeleniej Górze, Wójt Gminy Zgorzelec Kazimierz Janik, Andrzej Tyc, wiceburmistrz miasta Zgorzelec Radosław Baranowski

Przekazanie sztandaru, ślubowanie uczniów, wyśpiewanie hymnu, wszystko było piękne…, a potem było jeszcze piękniej – uczniowie z naszej szkoły w części artystycznej pokazali na co ich stać. Opisali słowami wywózki, pobyt na Sybirze i powrót do utęsknionej Ojczyzny. A zrobili to tak, że większość osób nie opanowała łez wzruszenia. Miło tak powspominać. Na koniec odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej,  zaproszeni goście udali się na poczęstunek, zwiedzanie szkoły, oglądanie pamiątek.

Wszystko się skończyło, wróciliśmy do domu, ale już nie tacy sami, ponieważ jesteśmy bogatsi o nowe przeżycie. Może z czasem o nim zapomnimy, ale nasza szkoła nie, ponieważ to co się zmieniło już zostanie, czyli GIMNAZJUM IMIENIA SYBIRAKÓW W JERZMANKACH smiley

Mamy imię (oczami nauczyciela)      
 

Na 467 szkół gimnazjalnych z terenu Dolnego Śląska jedynie 155 ma imię. Wśród tych 155 największą liczbę stanowią szkoły im. Jana Pawła II (26) oraz Mikołaja Kopernika (9). Patronami szkół są wielcy twórcy literatury polskiej: Adam Mickiewicz (4), Henryk Sienkiewicz (3), Władysław Reymont (3), Stanisław Wyspiański (3), Jerzy Sztaudynger (2), Krzysztof Kamil Baczyński (2).
Postacie historyczne wśród patronów także są obecne: Tadeusz Kościuszko, Bolesław Chrobry, Piastowie Śląscy, Jadwiga Śląska.
Są muzycy – Karol Szymanowski, Stanisław Moniuszko, są naukowcy – Maria Skłodowska.
Są, co ciekawe, organizacje (np. Unia Europejska), czy nawet pojęcia historyczno-geograficzne, jak Bursztynowy Szlak.
Są także patroni współcześnie żyjący lub związani ze współczesnością: Krzysztof Kieślowski, Wanda Rutkiewicz, Andrzej Waligórski, Jan Nowak-Jeziorański. Jest wreszcie szkoła, Gimnazjum w Piławie Górnej, która przyjęła imię Zesłańców Sybiru.
Wszyscy wybierani na patronów szkół są niewątpliwie godni naśladowania, zasługują na bycie wzorem. Taki jest sens i cel wybierania patrona, kogoś, kto jest ważny, może być autorytetem.

Nasza szkoła po kilkuletnich dyskusjach i długich przygotowaniach zdecydowała się na przyjęcie imienia Sybiraków. Jak uzasadnić nasz wybór?
Ludzie, którzy są Sybirakami, to prawdziwi bohaterowie, bo będąc zwyczajnymi ludźmi (takimi jak my), potrafili stawić czoła wielu trudnościom. Pokonywali je dzień po dniu, musieli wykazać się siłą, hartem ducha i nie zapominać przy tym o człowieczeństwie. Determinacja i chęć powrotu do kraju ojczystego dowodzą także ich patriotyzmu. Są dla nas wzorem do naśladowania, choć jak sami mówią, lepiej żebyśmy nie byli wystawiani na takie próby jak oni. A do tego wszystkiego Sybiracy są pośród nas. Mieszkają w naszych miejscowościach, możemy się z nimi spotkać, posłuchać jak z otwartej księgi płyną opowieści o tamtych trudnych, bolesnych, ale dla nich skończonych pomyślnie czasach.
To wszystko tłumaczy, dlaczego wybraliśmy Ich na patronów naszej szkoły i dzisiaj, 29 stycznia 2010 roku, mamy tę wielką uroczystość jaką jest nazwanie naszej szkoły Gimnazjum im. Sybiraków w Jerzmankach. Jesteśmy dumni, od dzisiaj będziemy 156 szkołą gimnazjalną na Dolnym Śląsku, która ma swoje imię…