Bezpieczeństwo w sieci

Troska o bezpieczeństwo uczniów w sieci zajmują bardzo ważne miejsce  w naszej szkole. Najskuteczniejszym środkiem walki z zagrożeniami płynącymi z sieci jest edukowanie, informowanie o tym uczniów, stąd też szereg działań podjętych w listopadzie.

Na początku miesiąca został ogłoszony konkurs na plakat wykonany w dowolnym programie graficznym o tematyce: "Bezpieczeństwo w sieci". Celem tego konkursu było wspieranie mądrego wykorzystywania Internetu. Treści na plakacie powinny  być sformułowane językiem pozytywnym. Plakaty powinny także przekazywać informację o tym, że uczniowie publikujący treści w Internecie, powinni robić to z poszanowaniem godności innych ludzi. Oto niektóre prace uczniów:

Joanna z kl. 5b

Natalia z kl. 8b

Kolejnym działaniem było zaprezentowanie na godzinach wychowawczych filmików pokazujących jakie ryzyko niesie przesiadywanie przed komputerem. Filmy, przygotowane w przyjaznej dla uczniów formie, w atrakcyjny sposób opowiadały m.in. o tym co może stać się bezpiecznych hasłach, poruszaniu się w mediach społecznościowych czy prywatności w sieci. Były tez podstawą do podjęcia dyskusji o Internecie i własnych doświadczeniach uczniów naszej szkoły.

Następnym działaniem było przeprowadzenie w trakcie zajęć komputerowych i informatycznych quizów edukacyjnych z owej tematyki. Uczniowie wykazujący się największą wiedzą zostali nagrodzeni oceną z przedmiotu.

Mamy nadzieję, że przeprowadzone działania przyczynią się do stosowania przez uczniów zasady bezpiecznego poruszania się po Internecie. Będą potrafili rozpoznawać zagrożenia związane z wykorzystaniem dostępnych w sieci usług i narzędzi oraz świadomie i odpowiedzialnie korzystać z zasobów Internetu.

Kl. 5b