Koncert ku pamięci Tadeusza Kościuszki

Z OKAZJI 200 ROCZNICY ŚMIERCI

MUZYKA – SŁOWO – OBRAZ

12.10.2017 r.

Uczniowie klas III a,b,c wysłuchali koncertu ku pamięci Tadeusza Kościuszki.

To była lekcja historii i muzyki.

Tadeusz Kościuszko – bohater dwóch Narodów i kontynentów.

KU NASZEMU ZASKOCZENIU:

Znane są wszystkim waleczne czyny wielkiego Polskiego Bohatera, ale mało kto wie o tym, że skomponował on trzy utwory na fortepian: dwa polonezy i walc.

Mieliśmy okazję wysłuchać POLONEZA C-dur.

W tym roku przypada 200. rocznica śmierci generała, polskiego i amerykańskiego

bohatera narodowego, niezłomnego bojownika w walkach o niepodległość.

Był przywódcą insurekcji kościuszkowskiej i uczestnikiem wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. W latach 70. XVIII wieku Tadeusz Kościuszko walczył o wolność kolonii północnoamerykańskich. Fortyfikował Filadelfię i obozy amerykańskiej armii.

Za męstwo podczas oblężenia Saratogi, otrzymał stopień generała brygady.

Kierował budową twierdzy West Point, był naczelnym inżynierem armii.

Ceniony przez George'a Waszyngtona, Benjamina Franklina i Thomasa Jeffersona, otrzymał obywatelstwo amerykańskie i ziemię.

„Był najczystszym synem wolności,

jakiego poznałem i to wolności dla wszystkich,

a nie tylko dla nielicznych i bogatych”

– Thomas Jefferson

Po powrocie do kraju walczył w wojnie polsko-rosyjskiej w 1792 roku, w której odznaczył się w kilku bitwach, w tym pod Zieleńcami. Otrzymał Order Orła Białego.

Był Najwyższym Naczelnikiem Siły Zbrojnej Narodowej w czasie insurekcji 1794 roku, nazwanej od jego imienia - kościuszkowską. Jedną z największych i najważniejszych walk tego okresu była bitwa pod Racławicami, gdzie generał zaatakował i rozbił wojska rosyjskie.

Ranny pod Maciejowicami, dostał się do rosyjskiej niewoli. Uwolniony przez cara Pawła I, udał się na emigrację.

Zmarł 15 października 1817 roku w Szwajcarii. W 1819 roku jego prochy pochowano w krypcie św. Leonarda Katedry Wawelskiej. Serce Naczelnika spoczywa na Zamku Królewskim w Warszawie. W Krakowie usypano w latach 1820-1823 Kopiec Kościuszki.

Opracowała Barbara Andrzejak