„Greckie” spotkanie z młodzieżą w dniu 16.06.2016r.

Mało znane fakty o obecności Greków na Ziemi Zgorzeleckiej były tematem dzisiejszego spotkania gimnazjalistów z Jerzmanek z panami Kazimierzem  Prosyniakiem – pasjonatem historii oraz Zbigniewem Płażewskim - członkiem Zespołu „Orfeusz” ze Zgorzelca.

Przeplatany muzyką krótki wykład  o 100. Rocznicy przybycia Greków do Görlitz oraz parę informacji o Festiwalu Piosenki Greckiej w Zgorzelcu miały przybliżyć uczniom zagadnienia związane z pobytem Greków na naszym terenie. Codziennie możemy ich spotkać  w różnych miejscach Zgorzelca.  Dawno zintegrowali się z lokalną społecznością. Wielu uczyło się w zgorzeleckich szkołach wspólnie z polskimi kolegami.  Ich rodziny są często mieszanką polsko-grecką. Żyją trochę wspomnieniami, kultywują tradycje swego kraju, kochają grecką muzykę i kuchnię.

Ciekawostką był wykład poświęcony przybyciu do Görlitz w 1916r. 6,5 tysiąca greckich żołnierzy wywodzących się z IV korpusu,  tzw. armii trackiej.  Właśnie ta okrągła rocznica stała się okazją do spotkania z młodzieżą. Poza tym uczniowie dowiedzieli się, że w dniu 8 lipca 2016r. o godz.  18 30 w zgorzeleckim parku przy ul. Kościuszki odbędzie się odsłonięcie pomnika poświęconego wiekowej już obecności Greków w Europa – Mieście Zgorzelec/ Görlitz.

Katarzyna Brauza